«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
WWW.VALEOLOG.COM
valeopressa@rambler.ru

    В.Вернадський - вчений, педагог і організатор Української Академії Наук, ч.2

                                                        (продовження)
Початок див. у  "В.Вернадський - організатор Української Академії Наук, ч.1"
В листопаді 1919 р. В.І.Вернадський був вимушений залишити Київ і виїхати до Криму, де в тяжких умовах громадянської війни продовжував наукову і педагогічну працю в Таврійському університеті в Сімферополі. Разом з Вернадським в університеті працювали фізики Іоффе і Тамм, геолог Обручев і кілька інших відомих вчених. Крім того, в Сімферополі Вернадський створює вже четвертий в своєму житті мінералогічний кабінет.
І знову нова зміна влади. Вчений  з родиною має намір  виїхати за кордон. В щоденнику він записує:
"Невольно думаю о Лондоне, как-то хочется иметь в руках то мощное оружие, какое дает библиотека и лаборатория. Сейчас я трачу по крайней мере в 10 раз больше усилий для получения эффекта, чем в нормальных условиях...".
Незабаром В.Вернадський отримує з Англії запрошення  продовжити наукову діяльність в Лондоні і чек від Струве на 100 фунтів стерлінгів, необхідних для початку англійського  життя. Але подорож до Англії не відбулася. Як кажуть, не судилося... До Вернадського з’явилася делегація викладачів  і студентів Таврійського університету і  умовила його зайняти посаду померлого ректора. В університеті тоді навчалися понад 1800 студентів.
Отже, новий поворот долі. Замість наукової роботи з колекцією силікатів Британського музею і спілкування з вченими Королівського Товариства в Лондоні - Вернадський очолює Таврійський університет.
На початку 1920р. Верховним Головнокомандувачем Російської армії в Криму і Польщі стає П.Врангель, а трохи пізніше -  засновником  уряду Півдня Росії.
Барон Врангель зустрічається з Вернадським  і, як і Денікін, обіцяє університету підтримку уряду.
Вернадський виступає перед студентами університету з промовою, в якій  розповідає про роль науки і культури у відбудові нормального життя і додає, що для цього необхідно не тільки вчитися, але й розвивати творчу  наукову думку. 
Але в кінці 1920р. відбулася нова зміна влади, і на Вернадському знову лежить відповідальність за університет, його викладачів, студентів... За рішенням нової влади з Таврійського унічерситету звільняються 16 професорів, а ректор подає у відставку. Причиною таких жорстких заходів були “неправильні” відповіді викладачів на питання анкети: “Ваше ставлення до терору взагалі і до червоного терору зокрема?”
Для управління університетом була створена тимчасова “трійка” на чолі з Френкелем і комісія з реорганізації на чолі з Паперним. Неважко уявити майбутню долю звільненого професорського складу.
Але в цей час Академія наук в Москві намагається  вивезти вчених з Криму. Вернадський з іншими професорами і їх родинами в “професорському” санітарному вагоні були відправлені до Москви завдяки  охоронній грамоті, надісланій наркомом Семашко (до речі,  учень Вернадського в минулому).
Після місячної подорожі в санітарному вагоні   Вернадський нарешті повертається до Петрограду. Його одразу обирають директором Геологічного і Мінералогічного музею Академії наук, він читає лекцію «Начало и вечность жизни», яка є першим викладенням його ідеї космічності живої речовини, а в липні його заарештовує Петроградська «ВЧК» ...
Ні життєві негаразди, ні хвороба, ні безперспективні і марні перемовини з Скоропадським, Денікіним, Врангелем і, нарешті, з Френкелем, Паперним і рештою - ніщо   не змогло  змусити  вченого відмовитися від  ідей ї наукових відкриттів про Землю,  живу речовину та  її вагу, біохімію, геохімію, ноосферу, космос  та ін.
Мінералогія космосу, радіобіологія, біогеохімія, кристалографія - це далеко неповний перелік шкіл, засновником яких став Володимир Вернадський. За внесок в науку його ставлять в один ряд з Ломоносовим.
Вченим Петрограду Вернадський розповів про свою наукову роботу в Криму:
«И как бы далее не сложилась жизнь, ясно, что научная работа пойдет и дальше по этому же пути, ибо мы видим, что научная работа все время идет без всякой связи с меняющимися и непрочными темпами политической жизни. Она является здоровым жизненным проявлением, имеющим корни в глубине духовной жизни страны, которые переживут всякие внешние обстоятельства».
І дійсно, українська наука пережила всі негаразди і зовнішні несприятливі обставини і стала одним з видатних наукових центрів, збагативши вітчизняну і світову науку відкриттями і винаходами.
Всьому світу відомі імена видатних вчених: Вернадського В.,  Кримського А.,  М.Грушевського, Д.Заболотного, М.Холодного, А.Палладіна, М. Стражеско,  В. Філатова, О.Богомольця, Б.Патона, М. Амосова, В.Глушкова і багато ін
Сучасна Національна Академія Наук (НАН) України зберігає й досі в своїй основі ідеї і структури, закладені вченим-енциклопедистом В.Вернадським.
В.Вернадський вивчав і добре знав бібліотечну справу в країні і за кордоном, йому доводилося самому вирішувати багато питань по створенню бібліотеки. В 1919 р. він очолив Тимчасовий комітет по заснуванню першої наукової бібліотеки у Києві.
Створена вченим бібліотека  в ті часи отримала назву   «Всенародная Библиотека Украины».
Вона працює в Києві і нині і  носить ім’я Володимира Вернадського. Сьогодні бібліотека є депозитарієм ООН, фонди якої містять 15 млн. одиниць зберігання.
На честь 150-річчя з дня народження академіка Вернадського в науковій бібліотеці встановлено погруддя вченого.
"Він був особистістю воїстину ренесанної широти духовного кругозору і різнобічної глибинної діяльності. Своїми науковими ідеями й узагальненнями вчений настільки випередив час, у якому жив, що людство лише сьогодні, і то поступово, починає осягати колосальну значущість його вчення про біосферу і ноосферу..." (В.Брюховецький )
                                                                             Гол.ред порталу Валеолог С.Довгаль
Також див.:
        Наукова спадщина  В.Вернадського  і стратегія виживання і розвитку людства в ХХІ ст.
         Дослідження   астробіологів NASA і «теорія вічності життя» В.Вернадського
          рубрику    ДО НООСФЕРИ ЧЕРЕЗ ЗДОРОВ'Я, ІНТЕЛЕКТ І ДУХОВНІСТЬ
                                        Інші новини дивіться в НОВИНИ ЗВІДУСІЛЬ
                                                                    Портал ВАЛЕОЛОГ
Інші новини дивіться на порталі ВАЛЕОЛОГ


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeopressa@rambler.ru

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA