«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
WWW.VALEOLOG.COM
valeopressa@rambler.ru

   Наукова спадщина  В.Вернадського  і стратегія виживання і розвитку людства в ХХІ ст.

Виповнилося 150 років з дня народження вченого-енциклопедиста, мислителя всесвітньо історичного масштабу, організатора Академії наук України Володимира Івановича Вернадського.
А світова інтернет-корпорація  Google 150-річчя з дня народження геніального вченого і першого президента Академії наук України відзначила святковим логотипом В. Вернадського.    
                Google2.jpg (28428 bytes)
Всьому людству добре відомі великі наукові звершення В.Вернадського: створення вчення про роль живої речовини в геологічних процесах, основ сучасної геохімії і біохімії, вчення про біосферу і ноосферу та ін.   
Вчений вперше почав розглядати геологію Землі як похідну від її історії в якості планети сонячної системи.
В листопаді 1930 р. в щоденнику він записав:
«Мы видим «сейчас как ясную и исполнимую задачу ближайшего будущего - захват человеком Луны и планет». Понад 80 років тому вчений передбачав теперішні космічні плани людства.
Вершиною вчення В.Вернадського про біосферу, яке робить його справжньою філософською концепцією, є уявлення про перехід  біосфери у ноосферу. До появи людини еволюція була стихійним процесом. З появою розуму у біосфері виник новий організуючий людський фактор, стихійна еволюція замінюється свідомою.  На думку В.Вернадського, діяльність людини набула  геологічних масштабів і стала направляти біосферу в геологічну еволюцію.
Ця ідея вченого стала  зрозумілою не одразу. Забруднення довкілля, зміна клімату, екологічні катастрофи упродовж певного часу вважалися окремими явищами, не зв’язаними між собою наслідками техногенезу. Але з плином часу стало очевидним, що справа не в тому, що людство ввійшло в  ноосферу з її новими, ще невідомими законами. Йдеться про фантастичну силу, придбану людиною і   викликаючу не стільки задоволення, скільки тривогу, яка нині підсилюється кризою світової системи
В наукових працях з екології, глобальної динаміки часто згадуються пророчі слова В.Вернадського про те, що “людина стала могутньою планетарною силою, яка за своїми масштабами перевищує всі відомі геологічні процеси”.
Як наслідок, з сучасної системної кризи світової економіки, її ринкових форм виникла  загроза можливого біологічного глухого кута, що ставить під сумнів можливість виживання для всього людства.
Визнання значення вчення про біосферу і ноосферу для стратегії виживання і розвитку людства в ХХІ столітті, на думку вчених, повинно стати стратегією виходу його з цього глухого кута.
В багатьох наукових  джерелах встановлений зв’язок стійкого розвитку і становлення ноосфери як першооснови такого розвитку. Цей зв’язок  – бажаний майбутній стан суспільства, коли забезпечується еколого-допустима дія людини на природу.
Автори багатьох праць наближаються до необхідного розгляду розвитку цивілізації, життя людства в межах ноосферної концепції стійкого розвитку.
На конференції в Ріо–де-Жанейро представниками 179 країн світу була затверджена і в Йоганнесбурзі набула подальшого розвитку концепція ноосферного стійкого розвитку цивілізації. За цією концепцією  політика в галузі економіки, фінансів, енергетики, сільського господарства, будівництва, торгівлі, транспорту та ін. важливих галузях повинна формуватися з обов’язковим врахуванням ноосферного стійкого розвитку.
В НАН України пройшли урочисті збори, присвячені 150-річчю з дня народження вченого з світовим ім’ям академіка В.Вернадського.
Прем’єр-міністр України Микола Азаров зачитав з цієї нагоди привітання Президента України В.Ф. Януковича, а від себе він додав, що спадщина академіка В.Вернадського “без перебільшення стала наріжним каменем української державності, що забезпечило Україні місце серед країн із значним потенціалом економічного розвитку”.
“Ця спадщина накладає на нас певні зобов’язання, закликає до максимальних зусиль, направлених на найновішу реалізацію цього потенціалу”, - відзначив М Азаров.
За його словами, в сучасних умовах, коли економічний розвиток забезпечується в основному за рахунок постійного впровадження нових технологій і інновацій, наука стає справжнім стратегічним ресурсом. 
В Харкові, Луганську, Донецьку, Сімферополі, Коломиї, Одесі і ін. містах країни також відбулися  торжества, конференції, вернадські  читання,   присвячені цій знаменній даті.
Міжнародна наука конференція В.И.Вернадский и ноосферная парадигма развития общества, науки, культуры, образования и экономики в ХХІ веке” відбулася в Санкт-Петербурзі в березні 2013р.
В конференції  приймали участь вчені з Росії, України, Білорусі, Узбекистану, Китаю, США, Гонконгу, Молдови, Болгарії, Башкортостану, Республіки Саха, та ін.
Згадаємо, що В.Вернадський в минулому столітті, звертаючись до нас, майбутніх,   записав в щоденнику:

"Вы знаете, как мне дорога Украина и как  глубоко украинское возрождение проникает в моё национальное и личное мировоззрение... Я верю в будущее».

Читайте також на порталі Валеолог "Дослідження    астробіологів NASA і «теорія вічності життя» В.Вернадського"
                                        Інші новини дивіться в НОВИНИ ЗВІДУСІЛЬ
                                                                    Портал ВАЛЕОЛОГ
Інші новини дивіться на порталі ВАЛЕОЛОГ


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeopressa@rambler.ru

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA