return_links(15); ?>
return_links(); ?>
Повернутись до змісту

Sorry, your browser doesn't support Java(tm). ** РІЗДВО ХРИСТОВЕ

ТРИ ПРАЗНИКИ В ГОСТІ


Найбільше свят, що позначені особливою поетичністю, припадає на січень.
Першим і найбільшим святом вважається Різдво, котре припадає на 7 січня. За церковним календарем — це народження Ісуса Христа. А ще раніше наші пращури відзначали народини Сонця, в яке вони щиро вірували. Ввечері напередодні Різдва в кожній оселі готували 12 пісних страв, серед яких обов’язково мала бути кутя.
Оселю святково прибирали. На сволоках вивішували «павуків» та «їжаків» з соломи. Солом’яними прикрасами оздоблювали також вікна.
Біля покуття чи на столі ставили й дідуха — солом’яного снопа або спеціально виплетеного вінка з колосся. На покуті господиня робила кубельце із сіна. Тільки-но спадали перші сутінки, мама запрошувала одного із хлопчиків однести горщик з кутею на покуть. Хлоп’як зодягав виплетені з нагоди свята вовняні рукавиці і, взявши в руки обрядову страву, ніс її, приказуючи:
Несу кутю на покутю,
На зелене сіно, щоб бджоли сіли!
Менші братики й сестрички залазили під стіл і там квоктали. Це для того, щоб добре висиджувалися курчата.
А коли на небосхилі з’являлася перша надвечірня зірка, вся родина сідала за багатий стіл. Він справді був багатим — аж дванадцять різноманітних страв.
Тому в народі цей вечір називали Святвечором, Багатим вечором. Багатою кутею, чи Вілією.
Помолившись, першим брав миску з кутею господар, наповнював ложку зернами й тричі підкидав догори: скільки зернят прилипне до стелі, стільки в новому році буде приплоду, ще й стіжків у полі та роїв у пасіці. Починали й закінчували вечеряти кутею та узваром.
Після цього мати готувала пироги, які діти мали однести дідусям та бабусям, хрещеним і бабі-повитусі. Від хати до хати вже починали ходити хлопчачі колядницькі ватаги.
Діти! Розучіть колядки й щедрівки, може й ви колядуватимете на свята:
Добрий вечір тобі,
Пане господарю!
Добрий вечір тобі,
Пане господарю!
Приспів
Ой радуйся, земле, Син Божий народився!
Застеляйте столи
Та всі килимами
Та кладіть калачі
З ярої пшениці.
Бо прийдуть до тебе
Три празники в гості!
А що перший празник —
Рождество Христове, А що другий празник —
Святого Василя, А що третій празник —
Святе Водохреща.
ЩЕДРИК-ВЕДРИК
Щедрик-ведрик,
Дайте вареник,
Грудочку кашки,
Кільце ковбаски,
Горобчик летів,
Хвостиком вертів,
А ти, дядьку, знай, —
Копієчку дай!
З ІСТОРІЇ СЛОВА «КОЛЯДА»
Свято Коляди сягає своїм корінням сивої давнини — часів язицтва. Тоді найголовнішим святом у зимовому циклі було свято Корочуна.
Достеменне походження цього свята невідоме, проте згадки про нього в Іпатіївському і Новго­родському літописах свідчать про те, що Корочун — давня назва Коляди.
Вважалося, що природа в цей час завмирала, а сонце нібито з’їдав злий Корочун — темне слов’янське божество. Всесильна богиня неба Коляда народжувала нове сонце — маленького Божича. Язичники, намагаючись захистити но­вонародженого, виконували різні магічні дії, які стали основою народного свята Коляди. І досі колядники ходять із сонцесяйною «зіркою», що символізує небесне світило.
Походження самого слова «коляда» має різні тлумачення. Найпоширеніше з них пов’язане з латинським словом «calendae» — першим днем кожного місяця, назви нового року у римлян і греків. Також існує думка, що «коляда» символізує коло сонця.
З прийняттям християнства церква повела наступ на язичницькі звичаї і замінила свято Корочуна-Коляди на свято народження Ісуса Христа. З того часу Різдво Христове — величне свято для всіх народів.
РІЗДВО В АМЕРИЦІ CHRISTMAS (Різдво) — найтриваліше, найпопулярніше свято в Америці. Безмежна фантазія передріздвяного оформлення — будівлі, кущі, вітрини, приватні двори, міські ялинки одягаються в електричні гірлянди з малесеньких різнокольорових лампочок. Вони горять вдень і вночі з кінця листопада до середини січня.
На вулицях Нью-Йорка, в приватних дворах виставляються цілі вертепи. Санта-Клауси в яскраво-червоних жупанах дзвонять у дзвоники, закликаючи до своїх ресторанів, крамниць, музеїв. На знаменитій вулиці Манхеттена – 5-ій авеню – вітрини багатьох магазинів перетворюються на лялькові театри. Вони зображують історію Америки в «особах».
У маленьких містечках можна милуватися декораціями кожного двоповерхового будинку американця — тут і ляльковий театр, і вінки, і музика. Витрачається на це багато зусиль і вигадки. В будинках горять свічки, все в червоно-зелених тонах — скатертини, килимки перед вхідними дверима, рушники, іграшки для дітей.
Музика грає весь грудень скрізь — в крамницях, в холах установ і навчальних закладів, у портах і вокзалах.
Серед мелодій звучить і «Щедрик» нашого Миколи Леонтовича. Виявляється — це найпопулярніша й найулюбленіша серед американців різдвяна мелодія.
У грудні процвітає торговельний бізнес. Майже всі американці купують подарунки для рідних, близьких, колег, підлеглих, друзів, словом, купується для всіх і всіма.
Але ще недостатньо купити подарунок його треба відповідно оформити різдвяним декоративним папером, поклавши обов’язково в коробочку. Дорожнеча й краса упаковки — показник вашого престижу і вашого ставлення до того, кому даруєте.

Повернутись до змісту

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA