«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
WWW.VALEOLOG.COM
valeopressa@rambler.ru

   Портал Валеолог про важливість відкриття британських вчених на острові Крит                          

Британські вчені, досліджуючи причини здоровя і довголіття критської популяції, відкрили  новий  генетичний варіант.  
Вчені з Інституту Сенгера виявили в гірському районі Міілопотамосу на острові Крит незвичайну популяцію здорових і довголітніх людей, де серцево-судинні  захворювання, інфаркти і інсульти майже відсутні.  
Перед вченими постало суто валеологічне питання – в чому причина здоров’я мілопотамосців.
І важливо те, що дослідники не тільки розкрили генетичні секрети здоров’я критців, але й пояснили і обґрунтували мотивацію і цінність такого дослідження для майбутніх наукових пошуків в сфері здоров’я людини.
Інститут Сенгера (The Wellcome Trust Sanger Institute) - геномний дослідний центр в Кембриджширі світового значення, заснований у 1992 році  фондом Wellcome Trust і Британською Радою з  Медичних Досліджень.
Інститут названий на честь вченого  Фредеріка Сенгера, який був двічі удостоєний  Нобелівської премії з хімії. Першим директором інституту був нобелівський лауреат Джон Салстон.
В число проектів, що здійснюються в Інституті, входять:
Проект «Геном людини»
Проект «Геном раку»
Проект «Від генів до когніції».
А сьогодні команду вчених  цього славетного і знаного Інституту  серйозно зацікавили  причини здоров’я гірських мешканців Криту в двох ізольованих селах - Зоніана і Анойя.
Раніше портал Валеолог повідомив про незвичайність здоров’я критських аборигенів  – їх дієта багата тваринними жирами, м’ясом тварин, жирними сирами – отже у жителів мають бути ускладнення із здоров’ям.
Натомість вони здорові, енергійні і довго живуть.
Намагаючись вирішити цю головоломну задачу, вчені розшифрували геном 250 мешканців их сел. У кожного з них був проведений аналіз структури ДНК – довгого ланцюжка з трьох мільйонів пар основ, які складають геном людини.
Таке ретельне, сучасне і масштабне дослідження здоров’я мешканців гірських селищ проведено вперше. Це й зрозуміло. Інститут Сенгера – один з провідних  світових центрів геному завдяки своїй спроможності проводити масштабні дослідження, брати участь у сміливих і довгострокових проектах, міжнародних консорціумах тощо.
Вчені виявили у аборигенів новий генетичний варіант з кардіопротекторними  якостями, який раніше науці був невідомий.
Дослідники впевнені, що нововиявлений генетичний   варіант знижує рівень «поганих» натуральних жирів і «поганого» холестерину і є унікальним саме для популяції Мілопотамосу.
В результаті попереднього секвенування кількох тисяч європейців був виявлений  тільки один екземпляр цього генетичного варіанту у італійця з Тоскани.
На жаль, у нас також відсутній цей генетичний варіант і тому ми не можемо собі дозволяти їсти все, що заманеться, включаючи тваринні жири, жирні сири, макарони тощо.
Сама ідея здоров’я  сьогодні набуває особливої актуальності  у зв’язку з тим, що якість здоров’я відчуває  тенденцію до погіршення.  
В чому ж важливість дослідження причин здоров’я ізольованих популяцій на кшталт мешканців Зоніани і Анойї? 
«…Вивчаючи ізольовані (від. ред.- «здорові») популяції, ми зможемо здобути унікальний погляд на рідкісні генетичні варіанти, які гратимуть важливу роль в дослідженнях складних захворювань людини», - вважає Лотарингія Саутем, дослідник з Інституту Сенгера.
Це наукове відкриття британців допоможе зрозуміти, чому деякі люди страждають від серцево-судинних захворювань, а деякі - ні.
Вчені вважають, що відкриття надалі допоможе їм зрозуміти, які саме генетичні варіанти  впливають на виникнення судинних захворювань.
І найголовніша і найголоволомніша  проблема для дослідників – з’ясувати в результаті чого  з’явився цей унікальний генетичний варіант – через спосіб життя мілопотамосців або через оточуюче їх довкілля, або…?
А може він існує з давніх-давен ще з часів Зевса, якого, як відомо з міфу, німфи напували  диким медом і козячим молоком. Цілком ймовірно, що  цей генетичний варіант просто передається із покоління в покоління! Дослідники сподіваються  розв’язати цю складну проблему, бо від її вирішення залежать майбутні алгоритми керування станом здоров’я людини.
І вони вже зробили важливі кроки на шляху вивчення причин здоров’я ізольованих популяцій.
Справа в тому, що сполучення генетичних даних від ізольованих  популяцій (ГДІП) мають статистичні ускладнення через індивідуальні характеристики. В результаті існуюче програмне забезпечення не було ефективним  при взаємодії ГДІП  із загальними базами даних.
Тому британські вчені розробили нове програмне забезпечення для вирішення подібних статистичних задач, що робить їх дослідження більш ефективним і надійним.
Команда   Інституту Сенгера також вивчила  ізольовану популяцію в Помакському районі північної Греції, де дослідили геном 1700 жителів. Вчені виявили чотири окремих генетичних варіанти, які впливають на артеріальний тиск діастоли, рівень глюкози натщесерце, кількість лейкоцитів і рівні гемоглобіну.
Побажаємо успіхів і здоров’я вченим Інституту в подальшому розкритті генетичних секретів причин здоров’я  довголітніх жителів в усіх куточках  планети!   
Хто має бажання зробити віртуальну автоподорож  гірськими шляхами до села Зоніана, помилуватися отарою овець  і відвідати диво-печеру Сфендоні (1 км від Зоніани), подивіться відео:
https://www.youtube.com/watch?v=-w5QwKcMOYo
Також можете завітати на туристичний сайт і подивитися фото краєвидів села Зоніана
http://ab-travel.ru/page.php?c_list=4&ID=29
     Ред. Довгаль С.І. для порталу Валеолог
                                        Інші новини дивіться в НОВИНИ ЗВІДУСІЛЬ
                                                                    Портал ВАЛЕОЛОГ
Інші новини дивіться на порталі ВАЛЕОЛОГ


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeopressa@rambler.ru

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA