«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
WWW.VALEOLOG.COM
valeopressa@rambler.ru

                       Причини здоров’я довгожителів Крита в пошуках британських вчених                          

Серцево-судинні захворювання є головною причиною смерті людини. За останні 25 років поширеність цих захворювань серед населення України зросла втричі, а рівень смертності від них зріс на 25%, - вважає А.Гуленко, головний позаштатний кардіолог Дніпровської ОЗ…
А чи є на планеті місця, де серцеві захворювання, інфаркти, інсульти рідкісні?
І вчені виявили, що є! Вони знайшли такий райський куточок в … Греції, в якій «все є»! А конкретніше - у двох гірських грецьких селах на півночі острова Крит.  
Сьогодні Крит – одна з тринадцяти периферій Греції. Давньогрецька міфологія особливо вшанувала цей великий острів, визнавши його землю батьківщиною батька усіх богів та людей — Зевса. Його мати Рея, рятуючись від свого чоловіка Крона, який ковтав усіх своїх дітей, щоб ті не відібрали в нього владу, за допомогою Геї і Урану прибула на Крит і народила Зевса в одній із місцевих печер на плато Лассіті.  Вихованням бога займались німфи, годували його диким медом і напували козячим молоком. Коли Зевс змужнів, то вступив у боротьбу з батьком і, здолавши його, став володарем неба.
До речі, на острові знаходяться залишки мінойської культури – найдавнішої європейської цивілізації.
Але не печера Зевса, і не менш знаменита печера Сфендоні біля села Зоніана привернули увагу британських вчених з Інституту Сенгера (The Wellcome Trust Sanger Institute) – всесвітньо відомого геномного дослідного центру в Кембриджширі.
Вчені з Інституту виявили значну кількість довгожителів у віддалених гірських селищах з назвою Зоніана і Анойя на півночі Крита. Також з’ясувалося, що  у аборигенів майже відсутні серцево-судинні захворювання.
І перед дослідниками Інституту постало суто валеологічне питання: «В чому причина здоров’я цих критців з області Мілопотамос?»
І, як зазвичай, відповідь одразу почали шукати в дієті.
Але вчених спіткало розчарування – місцеві їдять багато баранини, вживають різні тваринні жири,   не цураються і свого домашнього вина, полюбляють знаменитий  критський сир і навіть на  його честь щорічно святкують з розмахом   Свято Сиру  з келихом домашнього вина, а бува ще й з чимось  міцнішим …
Дієту довгожителів важко назвати «середземноморською»!
krin2  page.jpg (112624 bytes)
На фото - апетитні «делікатеси» - ягня,  смажене на вогнищі, смажена ароматна баранина з картоплею, келих домашнього вина, якими анойяйці частували туристів у сімейній таверні Аетос.
krin1 page.jpg (93362 bytes)
   http://ab-travel.ru/page.php?ID=29&c_list=5
Нижче фрагмент вражень туриста, який відвідав Анойю:
«В Анойї багато таверн… Запах і вигляд смаженого м’яса унеможливлюють будь-яке бажання пройти повз них… А смак найніжнішого м’яса ягняти – це справжня насолода…  
Якщо ви запитаєте мене чи моїх друзів, що найбільше сподобалося нам на Криті, то ви негайно почуєте одну й ту саму відповідь - ягня в селі Анойя. Це може здатися дивним, але це так! Діти особливо не планували їсти м'ясо і замовили собі макарони. Але макарони залишилися недоторканими, зате від ягняти досить скоро залишилися одні білі кісточки. Навіть діти дуже високо оцінили смак цієї страви і кілька разів просили добавки»
Отже, і макарони – теж не рідкісне явище в меню у анойяйців.
Думку дієтологів щодо такої дієти неважко передбачити і неможливо не погодитися – смажені баранина, ягня  і картопля, макарони, тваринні жири, висококалорійні сири – це заборонені плоди...
На їх думку, «тваринний і сирний» раціон аборигенів – прямий шлях до різних проблем із здоров’ям, оскільки така  їжа містить велику кількість насичених жирів, які підвищують рівень холестерину в крові. Велика кількість ліпопротеїдів низької щільності переносить холестерин до печінки і в результаті підвищується ризик серцево-судинних захворювань, інфаркту і інсульту.
Але з критцями нічого подібного не відбувається. Вони здорові, енергійні, працюють і довго живуть. В одному ресторані туристів обслуговувала досить «жвава» офіціантка, якій минуло за 70 «з гаком»… Правда, у небагатьох аборигенів зустрічається діабет другого типу, але вони не страждають від його тяжких наслідків на кшталт ниркової недостатності тощо. 
А що туристи повідомляють про спосіб життя анояйців?
«…ми вирішили прогулятися маленькими і спокійними вуличками Анойї…
Нас ніби оточила атмосфера безтурботного спокою і умиротвореності. Здавалося час назавжди зупинився тут о другій у неділю… Тут, запевняю вас, ніяк не уявляється можливим  працювати..».
Але британські вчені зрозуміли, чому на Криті так багато здорових довгожителів! Вони знайшли причину здоров’я жителів Мілопотамосу, здійснили наукове відкриття, про яке повідомили у Nature Communication.
Читай про це далі на порталі Валеолог
    http://valeolog.com/MNEWS/0430seq.htm
Фото улюблених страв жителів Анойя, якими вони пригощали туристів в місцевій таверні Аетос, зображені на сайті:
            http://ab-travel.ru/page.php?ID=29&c_list=5
             Довгаль С.І. для порталу Валеолог
                                        Інші новини дивіться в НОВИНИ ЗВІДУСІЛЬ
                                                                    Портал ВАЛЕОЛОГ
Інші новини дивіться на порталі ВАЛЕОЛОГ


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeopressa@rambler.ru

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA