«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
WWW.VALEOLOG.COM
valeopressa@rambler.ru

портал валолог про експерименти з клітинами, теломерами  в умовах космосу    

Щоденно на МКС (Міжнародній космічній станції) тривають сотні наукових експериментів, серед яких одними з найважливіших є дослідження впливу мікрогравітації на організм людини. Вчені з усього світу відправляють на МКС різні види клітин живих організмів, з деякими з яких  на орбіті відбуваються дивні речі.
(Портал Валеолог на веб-сторінках  Космос служить людині  і  Космос и человек (Space  &  person) розповідає про визначні космічні події).
Вчені Стенфордського університету  в чашці Петрі ракетою Space CRS-9 відправили на МКС серцеві клітини людини – кардіоміцити, які попередньо були отримані  із індукованих плюрипотентних стовбурових клітин або iPS-клітин методом перепрограмування клітин сполучної тканини і клітин крові.
В той же час такий самий набір iPS-клітин залишився на Землі в якості контрольної групи.
Зокрема вчених зацікавили деякі моменти, пов’язані з діяльністю клітин серцевого м’язу в умовах космосу, а також з’ясування  активності   деяких генів.
Після повернення клітин на Землю, вчені почали аналізувати дані і підтвердили факт   скорочення м’язових клітин, але  ритм їх скорочення на МКС був злегка нерегулярним і вже на Землі він стабілізувався.
Зараз науковці намагаються з’ясувати, чи зможуть клітини, які вирощені в умовах мікрогравітації, сприяти створенню на Землі більш ефективних методів лікування хвороб.
Щодо теломер астронавта Скотта Келлі, який перебував на МКС, то дослідники повідомили, що довжина його теломер під час польоту дійсно зросла у порівнянні з їх довжиною у його брата-близнюка Марка. Але через деякий час після повернення Скотта його теломери  почали повертатися до своїх попередніх розмірів і тепер стали такими, як і у Марка. Причини поведінки теломер в космосі тільки починають вивчатися.
На   жаль!
Наша «еліта» скоренько вишукувалася б  в черги для польотів за теломерами до МКС за рахунок коштів, акумульованих в офшорах, заводах, яйцях Фаберже, подушках, сейфах…(Хто ж з такими статками не захоче стати довголітнім і навіть безсмертним?).
Для реалізації польотів  на орбіту кошти з е-декларацій почали б рухатися, і державі - прибуток, і науці – нове дихання!
Можна було б навіть домовитися про «безвізовий» космічний режим польотів «еліти».
Будемо сподіватися, що вчені NASA не змусять чекати довго з розгадкою безсмертя і поведінкою теломер!
До речі, цікаво, якби Скотт Келлі залишився б на орбіті, чи продовжували би зростати його теломери? Недарма ж британські вчені оголосили намір збудувати колонію-поселення на орбіті!
Нещодавно також повідомлялося про перше дослідження групи вчених з Мічиганського  університету США щодо впливу космосу на структурність мозку людини. Науковці  провели досліди на 26 астронавтах, які в різні періоди перебували на МКС, і виявили, що упродовж польоту їх мозок змінює форму, а саме -  змінюється об’єм сірої речовини в окремих частинах мозку астронавт На думку вчених, причин цього кілька, але одна з них ймовірно пов’язана з особливістю нерівномірного розподілу спинномозкової рідини у людини в космосі.
З’ясування цього явища може стати в майбутньому ключем для лікування хвороб, наприклад, гідроцефалії.
Вчений А.Зубайр з клініки Майо в штаті Флорида вважає, що для майбутньої терапії на орбіті треба створити спеціальну лабораторію по вирощуванню цілющих стовбурових клітин. Його праця зосереджена на геморагічному інсульті – кровотечі, яка викликана розривом кровоносних судин у головному мозку. Мета досліджень Зубайра – врятувати пошкоджені нейрони і тим самим врятувати життя.
Але залишається відповісти на питання – чи небезпечні для людини маніпуляції з стовбуровими клітинами?
                              Для порталу «Валеолог» Довгаль С.І.
                                        Інші новини дивіться в НОВИНИ ЗВІДУСІЛЬ
                                                                    Портал ВАЛЕОЛОГ
Інші новини дивіться на порталі ВАЛЕОЛОГ


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeopressa@rambler.ru

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA