Повернутися до змісту


«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ 2006
WWW.VALEOLOG.COM
valeolog@i.kiev.ua

ГУМАНІТАРНІ АСПЕКТИ ВАЛЕОЛОГІЧНИХ ПРОГРАМ
Уривок з книги "Основы общей валеологии"

Влаїль Петрович КАЗНАЧЕЕВ
Член-кореспондент Академії педагогічних і соціальних наук, Петровської академії, Дійсний член Російської Академії медичних наук, професор. Радник Центра клінічної і експериментальної медицини, Голова Ради МНДІКА, директор ДКЕМ (Новосибірськ), Почесний громадянин м. Новосибірську

Мета нового міждисциплінарного наукового і практичного руху в Росії – збереження і розвиток психофізичного, психологічного, емоційного здоров’я народонаселення, здоров’я нації.
Тому valeo (лат.)«бути здоровим» – це задача аксіологічна, направлена на забезпечення майбутнього здоров’я, тоді як сучасна медицина – це загін швидкого реагування, обмежений переважно сьогоднішніми проблемами і діючий в рамках специфічних технологій.
Валеологічний аналіз факторів здоров’я вимагає переносу фокусу нашої уваги від медичних, фізіологічних, біологічних акцентів у напрямок соціології, культурології, духовної сфери, конкретних режимів і технологій навчання, виховання, фізичного навантаження.
Тому проблема загальної валеології – це проблема призначення людини, де духовноетичний трудовий бік повинен сполучатися з її здібностями, переконаннями, з її фізіологічними, біологічними резервами. В загальній валеології соціально-культурна, професійна, гуманітарно-політична орієнтація визначає резерви здоров’я, тривалість життя, сімейний статус.
Тут багато нових психологічних аспектів, головний з яких – культурний потенціал країни, її духовні традиції. Пригадаємо спадкоємність поколінь в російській сім’ї, де забезпечувалися інтереси дочок і синів, передбачалися і весілля і відповідний вибір шлюбних пар, де накопичувалося добро, щоб передати його не тільки дітям, але й онукам.
Ця спадкоємність була перенесена і на міста. Велику роль відігравало християнство, православна віра. Культура церкви, свобода віросповідання забезпечували етичну основу збереження здоров’я...
Світоглядний аспект на перше місце висуває роль виховання, становлення генеральної мети людини, особистості. Розвиток починається з сім’ї, з періоду вагітності, народження дитини, її розвитку в перші три роки життя. В цей час дитина має широке сприймаюче рецепторне поле. Вона сприймає польові форми, вона бачить і чує те оточення, ту «ауру», яку не бачить доросла людина, втративши з віком цю здатність.
Закони Бауера-Вернадського на перше місце висувають не стільки фізичне здоров’я, що само собою важливо й відповідально, скільки формування світоглядного фону, того екрану, який наповнюватиметься знаннями про зовнішній світ, про себе. Майбутні знання накладатимуться на цю основу, попередню ґрунтовку, як при роботі художника.
Виключна роль перших трьох років життя для формування соматичного і психічного статусу людини неодноразово фіксувалося психосоматиками минулого і сьогодення...

Повний текст статті дивіться в березневому випуску газети "Валеологія" 2006



© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeo@i.com.ua