«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
WWW.VALEOLOG.COM
valeolog@i.kiev.ua

ОСТЕРІГАЙТЕСЯ  ПАЛИЧКИ  КОХА
Трохи про історію хвороби
Дата публікації 18 липня 2007 року

Найважливішою причиною поширеності туберкульозу є його інфекційна природа. Про це здогадувались лікарі ще до нашої ери. Тому в Стародавній Персії хворих на сухоти ізолювали, як і хворих проказою. В Вавілоні чоловік мав право на розлучення з жінкою, яка захворіла на туберкульоз.
Італійський лікар Франкосто стверджував, що туберкульоз, подібно віспі, викликають невидимі оком «зародки», які розсіює навколо себе хворий.
У ХVIII столітті в країнах Піренейського і Апеннінського півострова були видані спеціальні закони, які зобов’язували лікарів повідомляти про випадки захворювання на сухоти. Хворих госпіталізовували, житло дезинфіковували, знищували предмети домашнього вжитку. Туберкульоз вважався «хворобою підвалів», але відомі випадки, коли на нього хворіли, навіть особи королівських кровей. Відомо, що син Людовика ХVІІ і Марії Антуанетти помер в тюрмі від туберкульозу.
Які органи вражає туберкульоз?
Туберкульоз – інфекційне захворювання. Воно може вражати практично всі органи лю­дини: очі, шкіру, кістки, суглоби, серце, мозок, мозкові оболонки, печінку, кишечник, шлунок, нирки, чоловічі та жіночі статеві органи, лімфатичні вузли, але у 95% населення вражаються легені.
Як правило, туберкульозом вражається верхні частки легенів, але сьогодні нерідко пошкоджуються їх середні і нижні відділи.
Хто є збудником хвороби?
Збудником туберкульозу є мікобактерія. Її відкрив у 1882 році німецький вчений Роберт Кох. Відомо багато видів мікобактерій – людський, воловий, пташиний, мишачий та інші. На туберкульоз можуть захворіти 55 видів тварин. Хворі люди і тварини виділяють мікобактерії зі слиною, сечею, калом, молоком, м’ясом, спермою. Заразитися можна, вживаючи молоко і м’ясо хворих тварин.
Мікобактерії дуже стійкі, їх не знищують кислота, спирт, луги. У молочних продуктах збудники туберкульозу живуть до 240 днів, у пилюці – до 3 місяців, у висохлому плювку – до 1 місяця. У грунті, воді, сирих і темних приміщеннях існують дуже довго. При температурі мінус 23 градуси мікобактерії не гинуть 7 років.
Чого не витримують палички Коха, так це кип’ятіння, особливо у лужному розчині. Сонце вбиває їх за 1-2 години, а розсіяні ультрафіолетові промені – за 5-6 годин.
Туберкульоз – давнє захворювання. Відомо, що 6 тисяч років тому воно було в Скандинавії, Італії і Єгипті. Поширилося по всьому світу до Китая і Південної Америки.
Недавно вчені в одній з єгипетських мумій, що була похована за 1000 років до Різдва Христова, знайшли туберкульозне ураження кістки. Із взятого мазка у живильному середовищі виросли мікобактерії.
Скелет людини, яка жила між 400 і 230 роками до нашої ери, був відкопаний в Дорсеті археологами-любителями 30 років тому. Недавно його дослідили англійські вчені Симон Майс і Майкл Тейлор і дійшли висновку, що чоловік помер від туберкульозу. Цей посмертний діагноз підтверджується також і морфологією ДНК. В інтерв"ю агенству Рейтер Майс сказав, що ним знайдена велика порожнина в одному із хребців. Ця "туберкульозна людина" ходила, мабуть, навпіл зігнувшись, через те, що хвороба  "роз"їла" його хребет, - вважає газета The Gardian. І хоча виділити ДНК людини з таких кісток дуже важко, Тейлору пощастило добути із скелета, якому вже понад 2200 років, достатню для ідентифікації кількість ДНК туберкульозної бактерії.
До недавнього часу вважалося, що на Британські острови паличка Коха була занесена римськими завойовниками, оскільки найдавніший випадок захворювання туберкульозом в Європі встановлений для скелета, який датується першим віком нашої ери. Радіовуглецевий аналіз датує скелет "туберкульозного дорсетця" більш раннім строком - за 200 років до того часу, коли в Британію вторглися легіонери Юлія Цезаря. Тобто в зараженні британців туберкульозом  вони не винні. А, скоріше за все, в появі хвороби  винні торговельні контакти британців. 2 зуби із скелету дорсетця мають намір дослідити вчені університету Дархема. Вони будуть аналізувати ізотопи кисню і стронцію дорсетця, щоб встановити, чи корінний він житель Британії.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeo@i.com.ua

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA