«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ 2007
WWW.VALEOLOG.COM
valeolog@i.kiev.ua

Дубинка Коха дрімає упродовж тисячоліть

Рольова гра


Вчитель. – Сьогодні у нас в гостях лікар-фтизіатр Світлана Петрівна Нечай. Наш звичайний урок буде дещо незвичним для вас. Почну його з такого повідомлення.
У всьому світі нині від туберкульозу помирають мільйони людей. Якщо ситуація не зміниться, то до 2020 року буде інфіковано понад 1 мільярд людей, 200 мільйонів захворіють і 70 мільйонів чоловік помре від туберкульозу, – пророкує ВООЗ.
Становище погіршується ще й тим, що так звана паличка Коха – збудник туберкульозу – пристосовується до створених для її придушення ліків – антибіотиків. Сучасні ліки все менше діють на нові мутаційні форми бактерії.
Поміркуємо над тим, що треба знати сучасній людині про цю страшну хворобу.
До речі, може хтось з вас знає, як називали її в кінці ХІХ століття і на початку ХХ?
Ольга. – Можна мені слово? Про це добре відомо з художньої літератури – скоротечні сухоти. В літературі описані і ознаки захворювання – гарячковий рум’янець, блиск очей, кашель, плями крові на носовичку.
Вчитель. – Так. Сухоти не милували ані жебраків, ані аристократичних панянок, ані всенародно відомих людей. Від цієї хвороби страждали не тільки персонажі літературних творів, але й їх творці. Лев Толстой, наприклад, лікувався від сухот в самарському степу кумисом. У Чехова помер хворий на туберкульоз брат Михайло Чехов, а незабаром письменник захворів і сам. Туберкульоз лютував всю першу половину ХХ століття, поки в 1940 році не був відкритий перший антибіотик – пеніцилін, і багато людей, раніше невиліковуваних,   перестали бути безнадійними.
Денис. – Оскільки ви сказали, що під час нашої бесіди можна запитувати, то я перший хочу запитати. Чому ж завдяки цим відкриттям людство вже почало забувати про туберкульоз і тут раптом така несподіванка – мільйони хворих у ХХІ столітті?
Вчитель. – На жаль, мікроби мають рідкісну властивість пристосовуватися до нових умов. З часом туберкульозні бактерії виробляли стійкість до ліків, які ще недавно успішно проти них діяли, і піднялася нова хвиля поширення туберкульозу. Ви гадаєте, це хвороба ХІХ-ХХ століть?
Сергій. – Звичайно, що ні. Я читав, що туберкульозом були вражені останки людини періоду неоліту, єгипетських мумій. А на стінах єгипетських гробниць зображені фігурки людей із змінами, які характерні для туберкульозу хребта.
Вчитель. – Людям туберкульоз відомий з давніх-давен. Але в стародавні часи він не був такою поширеною хворобою, як у більш близькі до нас. Поширюватися він почав з ростом міст, розвитком промисловості. В давнину цю хворобу не вважали заразною. Відомий стародавній лікар Ібн-Сіна говорив, що вона передається у спадок. Правда, вже тоді він визнавав, що на перебіг хвороби впливає довкілля і рекомендував правильне харчування...

Повний текст дивіться в газеті "Валеологія" №№ 17, 18 '2007


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeo@i.com.ua

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA