Вернуться на начальную страницу

ТРАДИЦІЙНА НАЦІОНАЛЬНА КУХНЯ,
ЇЇ ВАЛЕОЛОГІЧНЕ СПРЯМУВАННЯ (частина 1)
Родзевич О. П., вчитель біології с/ш № 321 Ватутінського р-ну м. Києва

Метою валеологічного виховання і освіти є виховання любові до рідного краю, до українського народу на традиціях, звичаях, обрядах наших дідів і прадідів.
Знання про багатство господарсько-культурної спадщини українського народу формує етнічну самосвідомість, кращі риси національного характеру, залучає дітей до відродження духовних багатств.
Етновалеологія — важлива й необхідна частина валеології, є невід'ємною складовою нової системи національної освіти. Етно-валеологія — система знань, що включає науку про здоров'я українського етносу, а також, сукупність знань про здоров'я, нагромаджених нашим народом протягом століть, тобто валеологічну мудрість, зафіксовану в його прислів'ях, загадках, піснях, в українській мові.
Line.jpg (2197 bytes) Bilo1.jpg (33891 bytes)
Катерина Білокур Kateryna Bilokur
"СНІДАННЯ". "ЗАВТРАК". "BREAKFAST"

"Бувай здорова, як риба, гожа, як вода, весела, як весна, робоча, як бджола, багата, як земля свята!"
"Бережи одяг, доки новий, а здоров'я — доки молодий".
"Без здоров'я ніщо чоловікові не миле".
Пригадаємо, здоров'я — не просто відсутність хвороби, це стан повного фізичного, психічного й соціального благополуччя людини. Досягти такого стану допомагає здоровий спосіб життя, який включає раціональне харчування, культуру руху, гігієну, творчу активність, повноцінне сімейне життя, високоморальне ставлення до людей і природи.
Здоров'я на 30% залежить від оточуючих умов, на 15% — від спадковості, на 5% — від медицини, і на 50%% — від способу життя.
Одним з важливих компонентів здорового способу життя є раціональне харчування, за якого людина задовольняє потреби свого організму в енергії та життєво важливих речовинах відповідно до конкретних умов її життєдіяльності.
Наше майбутнє залежить від того, як ми харчуємось. З харчування починаються всі наші позитивні й негативні емоції. Треба ще змалечку навчитися правильно харчуватись, щоб запобігти таких хвороб як ожиріння, діабет, хвороб кровоносної системи, руйнування зубів.
В останні роки в Україні забуто багато традиційних національних страв. В харчуванні населення страви вибираються не за їхньою користю для здоров'я, але й за смаком. Тому багато споживається м'ясних продуктів, жирів тваринного походження, і дуже замало рослинної їжі. Ми багато споживаємо білого хліба, цукру, маргарину, очищеної олії. Ця їжа містить недостатню кількість білків, вітамінів, мікроелементів. Вона сприяє ожирінню й ослабленню організму.
Давайте звернемося до історії нашого народу. Що їли і як готували їжу наші прапрадідусі й бабусі.
У кожного народу віками складалися традиції, які характеризували його життя, звичаї, культуру. Такі ж традиції, зумовлені й природою, і кліматом, і економічними можливостями, відрізняють національну українську кухню, і тому її потрібно вивчати, щоб взяти для себе все цінне, що в ній є.
З давніх давен на Україні сформувалася певна культура харчування.
Повсякденною їжею були страви з продуктів рослинного й тваринного походження. Селянська кухня відрізнялось простотою та натуральністю. Найбільш поширеною була їжа з зернових — проса, гречки, кукурудзи, ячменю, вівса, з бобових — квасолі, гороху. Традиційними на столі запорізьких козаків були такі страви як соломаха (густо заварене на воді житнє борошно), тетеря (не дуже густо заварене на квасі житнє борошно й пшоно), щерба (рідко заварене на риб'ячій юшці борошно), круто заварена тетеря подавалась з риб'ячою юшкою, жиром, молоком.
Юшки готували виключно на овочевих відварах, а не на бульйонах. Юшки з кропиви, бобових, пшона, картоплі, грибів заправляли сметаною, молоком, олією.
З круп варили одну з розповсюджений страв української кухні — куліш. Куліші, кулешики готували не тільки вдома, а й у полі, в дорозі.
На Дніпрі нижче порогів був розташований острів, який козаки називали Кашеварницею. Тут вони, коли щасливо й благополучно проходили пороги, влаштовували привал і готували їжу.
Однією з давніших страв, відомих на Україні з XIV-XVII ст., є кисіль. Його готували з молодого заквашеного зерна. Вчені гадають, що на слов'янських землях кисіль передував печеному хлібу, одному з основних продуктів харчування. Тому, мабуть, на Україні хліб мав кислуватий смак.
Хліб пекли переважно з житнього борошна. Їли його багато — на дорослу людину припадало приблизно 1-1,5 кг на день. Білий пшеничний хліб їли рідко. "Житній хліб — калачу дід". Хліб був головним продуктом в харчуванні козаків. Частиною продовольчих запасів були сухарі, які зберігалися у спеціальних діжках.
"Хліб та вода — козацька їда".
"Хліб — всьому голова".
"Другим хлібом" вважалася картопля. Пригадаємо, з якими труднощами прижилася картопля на селянських городах, потрапила вона на Україну за часів Петра І і відтоді стала дуже важливою харчовою рослиною. Картоплю їли вареною (картопляна юшка), пекли і дуже рідко смажили.
В народній кухні не знали вінегретів, салатів, а використовували один який-небудь вид овочів. Найбільш споживалися гарбузи, огірки, кавуни, дині. З коренеплодів — столовий та цукровий буряк, редька, морква. З ягід найбільш поширеними були вишні, сливи, терен, шипшина...

ДИВІТЬСЯ ГАЗЕТУ "ВАЛЕОЛОГІЯ" (3, 4 `1999)

Вернуться на начальную страницу