«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ 2005
WWW.VALEOLOG.COM
valeolog@i.kiev.ua

КІЛЬКА СЛІВ ПРО НООСФЕРУ
Володимир Вернадський

 ** Підходячи геохімічно і біогеохімічно до вивчення геологічних явищ, ми охоплюємо всю оточуючу нас природу в одному й тому самому атомному аспекті.
Це саме — позасвідоме для мене — співпало з тим, що, як виявляється тепер, характеризує науку XX ст. і відрізняє її від минулих віків.

XX століття є століттям наукового атомізму. Стоячи на емпіричній підвалині, я залишив осторонь, наскільки зміг, різні філософські пошуки і намагався спиратися на точно встановлені наукові й емпіричні факти й узагальнення, зрідка допускаючи робочі наукові гіпотези. Це треба мати на увазі в подальшому.

Кабінет-музей академіка
В. І. Вернадського
в Інституті геохімії
В зв'язку з усім цим в явище життя я ввів замість поняття «життя» поняття «живої речовини», що зараз, мені здається, міцно затвердиться в науці. «Жива речовина» є сукупність живих організмів. Це не що інше, як наукове емпіричне узагальнення всіх відомих, це легко і точно спостерігається, незчисленних, емпірично беззаперечних фактів.
Поняття «життя» завжди виходить за межі поняття «жива речовина» в галузі філософії, фольклору, релігії, художньої творчості. Це все відпало в «живій речовині». В гущі, в інтенсивності і в складності сучасного життя людина практично забуває, що й сама вона й все людство, від якого вона не може бути відділена, нерозривно зв'язані з біосферою — з визначеною частиною планети, на якій вони живуть. Вони геологічне закономірно зв'язані з її матеріально-енергетичною структурою.
Насправді жоден живий організм у вільному стані на Землі не знаходиться. Всі ці організми нерозривно й неперервно зв'язані — насамперед харчуванням і диханням — з оточуючим їх матеріально-енергетичним середовищем. Поза ним в природних умовах вони існувати не можуть. Людство як жива речовина нерозривно зв'язано з матеріально-енергетичними процесами певної геологічної оболонки Землі — з її біосферою. Воно не може бути фізично від неї незалежним ні на одну хвилину.
В нашому столітті біосфера одержує зовсім інше розуміння. Вона виявляється як планетарне явище космічного характеру. В біогеохімії нам доводиться рахуватися з тим, що життя (живі організми) реально існує не тільки на одній нашій планеті, не тільки в земній біосфері. Це встановлено зараз, мені здається, без сумніву поки що для всіх так званих земних планет, тобто для Венери, Землі і Марса.
Якщо кількість живої речовини втрачається перед косною і біокосною масами біосфери, то біогенні породи (тобто утворені живою речовиною) складають величезну частину її маси, йдуть далеко за межі біосфери.
Гранітна оболонка Землі є ділянкою колишніх біосфер. Дана вказав, що в ході геологічного часу, говорячи сучасною мовою, тобто упродовж двох мільярдів років в крайньому разі, а напевне й набагато більше, спостерігається (стрибками) удосконалення — ріст — центральної нервової системи (мозку), починаючи від ракоподібних, на яких емпірично й встановив свій принцип Дана, і від молюсків (головоногих) і закінчуючи людиною. Це явище й названо ним цефалізацією.
Досягнутий рівень мозку (центральної нервової системи) в досягнутій еволюції не повертає вже назад, йде тільки вперед.
В XX столітті вперше в історії Землі людина взнала і охопила всю біосферу, закінчила всю географічну карту планети Земля, розселилася на всій її поверхні.
Людство своїм життям стало єдиним ці­лим. Немає жодного клаптика Землі, де б людина не могла б прожити, якщо б їй це було потрібно.
Історичний процес на наших очах докорінно міняється. Вперше в історії людства інтереси народних мас — всіх і кожного — і вільної думки особистості визначають життя людства, є мірилом його уявлення про справедливість. Людство, взяте в цілому, стає могутньою геологічною силою. І перед ним, перед його думкою і працею постає питання про перебудову біосфери в інтересах вільно мислячого людства як єдиного цілого. Це новий стан біосфери, до якого ми, не помічаючи цього, наближаємося. Це «ноосфера».
Ноосфера є нове геологічне явище на нашій планеті. В ній людина вперше стає найкрупнішою геологічною силою. Вона може й повинна перебудовувати своєю працею і думкою ділянку свого життя, перебудовувати докорінно у порівняння з тим, що було раніше. Перед нею відкриваються все більш і більш широкі творчі можливості. І може покоління моєї онучки уже наблизиться до їх розквіту...
Обличчя планети — біосфера хімічно різко міняється людиною свідомо, й, головним чином, несвідомо. Міняється людиною фізично й хімічно повітряна оболонка суші...
Зверх того, людиною створюються нові види й раси тварин і рослин. В майбутньому нам малюються як можливі казкові мрії. Людина прагне вийти з меж своєї планети в космічний простір! І, певно, вийде.


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeo@i.com.ua