****************************************

ВЕРНУТЬСЯ К ОГЛАВЛЕНИЮ ЗДОРОВЬЕ  ЧЕЛОВЕКА
Э. Г. Булич,  И. В. Муравов

 *
*
Книга посвящена проблемам здоровья: его сущности, диагностике, стимуляции.
В отличие от современной от существеющей литературы, в книге рассматриваются вопросы диагностики не болезней, а здоровья. По мнению авторов, основной научной проблемой XI века будет проблема здоровья... Вопросы диагностики здоровья, составляющие содержание этой книги, являются совершенно новым разделом валеологии. На протяжении 2500 лет исторического развития медицинских знаний врачи ограничивались диагностикой болезней, даже не помышляя о самой возможности диагностировать здоровье. Это и понятно — ведь только с середины XX века мнение о том, что здоровье представляет собой нечто определенное, а не отсутствие заболеваний, стало входить в сознание людей. Еще и сегодня не только большинство медиков, но — что гораздо важнее — почти все население убеждено, что диагностировать в организме человека можно только заболевание.

Издательство  «ОЛИМПИЙСКАЯ   ЛИТЕРАТУРА»

*

*** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** ***
Элла Георгієвна Булич
УСПІХИ   СУЧАСНОЇ  ВАЛЕОЛОГІЇ
За матеріалами ІІ Міжнародної конференції
«Здоров’я: сутність, діагностика і оздоровчі стратегії»
*** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** ***
Здається неймовірним, але при всіх сучасних успіхах медицини найсучасніші рекомендації стосовно здоров’я були зроблені ще в глибокій давнині. Так, ідея здорового способу життя, широко пропагуєма в наші дні, належить Гіппократу, який жив 2,5 тисячі років тому (460-377 років до н. е.).
Те саме стосується і інших рекомендацій щодо занять фізичними вправами, харчування і особистої гігієни – вони були відомі ще в античності.
Більш того, валеологам довелося зовсім недавно «перевідкрити» одне з основних положень цієї науки, відомі ще Галену (131-200 років н. е.) – так званий третій стан, коли людина ще не хвора, але вже не здорова. Сьогодні цілком зрозуміло також, що і вчення про фактори ризику могло бути створене як мінімум на 100 років раніше. А скільки великих відкриттів в історії науки про здоров’я виявилися незатребуваними.
«Чого не розуміємо, тим не володіємо», – говорив Гете. Тому так важлива розробка проблем теорії здоров’я. Без цього не можуть бути досягнуті серйозні практичні успіхи. Адже упродовж століть пріоритетними вважалися лікування і запобігання хворобам, причому зростання захворюваності і прояв нових хвороб змушують і сьогодні лікарів приділяти першочергову увагу боротьбі із захворюваннями. Більш половини смертності в наші дні припадає на хвороби серця і судин. Проте, ось слова видатного кардіолога, який перший одержав найвищу нагороду медичного товариства – Золотий стетоскоп – Поля Уайта: «Хвороби серця у віці до 80 років – це помилка самої людини, а не божа воля або дія природи». Чи не занадто велика ціна цієї і інших помилок, обриваючих життя людей задовго до відпущеного ним Природою строку? До того ж, як помітив Едвард Теллер, «люди настільки винахідливі в своїх помилках, що передбачити ці помилки неможливо». Тим більше їх не виправлять найрозумніші декларації – вони стали «другою натурою» людини.
Потрібна система цілеспрямованих дій, заснованих на знанні природи людини, сутності її здоров’я і захисних сил її організму.
Для розробки такої системи виключно важливо об’єднання зусиль спеціалістів різних галузей знань – біологів і фізиків, медиків і гігієністів, педагогів і психологів, спеціалістів по фізичній культурі і соціологів. Прикладом такого об’єднання стала ІІ Міжнародна наукова конференція «Здоров’я: сутність, діагностика і оздоровчі стратегії», яка відбулася в одному з польських гірських курортів – Криниця Гурська. Конференція була організована міжнародним валеологічним товариством. В якості співорганізаторів в ній взяли участь інститут кардіології Міністерства охорони здоров’я Польщі, Науково-дослідницький центр профілактичної медицини Міністерства охорони здоров’я Росії і інститут геронтології АМН України, а також низка польських університетів. Конференція відбувалася під патронатом Міністра охорони здоров’я Польщі Лешка Сикорського. В конференції взяли участь 260 провідних вчених-валеологів з Австрії, Німеччини, Білорусі, Єгипту, Лівану, Мексики, Росії, США, України, Швеції, Польщі.
Конференцію відкрив вступним словом президент Міжнародного валеологічного товариства професор І. В. Муравов, який відзначив інтенсивний розвиток в останні роки комплексу наук про здоров’я, необхідність конструктивного обговорення основних проблем здоров’я. Міцний науковий фундамент молодої науки – валеології вкрай необхідний для обґрунтування ефективних оздоровчих стратегій, використовуваних в умовах навчання, праці і спорту. Не менш важлива також практична направленість досліджень...

СМОТРИТЕ ГАЗЕТУ "ВАЛЕОЛОГІЯ" (май-июль 2004)