«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ 2006
WWW.VALEOLOG.COM
valeolog@i.kiev.ua

ТА НА ІВАНА, ТА НА КУПАЛА...
(24 червня / 7 липня)

Розповідає Гарафіна Маковій – вчителька-народознавець
із села Великий Кучурів на порталі ВАЛЕОЛОГ

Та на Івана, та на Купала,
Дівка Марена коду (косу) чесала,
Коду чесала, в цвітки вбирала,
На добрий вечір судьбі казала... –
так співали наші бабусі-прабабусі, увечері, напередодні Купала, квітчаючи десь на узліссі коси верби на щасливу долю...
Квітчали тайкома, щоб не вгледіли хлопці, а то «судьбу спужають (злякають), розженуть».
Хоч були у цей вечір у хлопців ще й інші турботи:
зілля кинути на стежину, що в’ється від воріт коханої – серед нього – білу лілею, як знак особливої шани та чистоти. Могли вербу біля двору дівочого червоною бавною (ниткою) перевити, «би знала, що мчить до цего двору чиясь люба»... Могли і віхоть соломи на таку вербу покласти, щоб дуже не пишалася, не гонорилась...
Ту, щасливу, яка віднині має засвітити для кожної. Так Купало, що у старих писаних джерелах характеризується як погансський бог земних плодів, перетворюється у нас на свято Івана – Хрестителя Господнього, який купанням у Йордані позбавляв людей гріхів.
– Як від Іванового охрещення людська душа діставала особливу силу, так і у день Різдва Святого оцього Пророка Предтечі особливої чарівної сили набирали сонце і вода, – стверджували старожили.
На Івана збиралося на лік (для лікування) усіляке зілля. Тому на Івана й голими качалися поросі, щоб набрати з травички цілющої водички, щоб всю хворість із себе змити, сили в Івана попросити.
– Чоловіче Господній, Іване, прийди мені у поміч, як у водах Йорданських Богові належних вмивав, так в росах перлистих умий мене, грішного. Розмотай з мене хворість, а намотай – силу, – проказувалось дванадцять разів, качаючись за годинниковою стрілкою теж разів дванадцять.
Центром Іванівського святкування ставала річка. Село, в якому не було річки, вважалось Богом обділеним селом. «Кров Божа сюди не тече», – казали люди.
На березі споруджували гойдалки для дорослих і малих, збирали хмиз для вогнища.
Зі сходом сонця сходились «ріку одягати». То були ті, хто важко хворів і хотів позбутися своєї недуги. Брав нову-новісеньку, ще не одягану сорочку на патик і малював нею над водою хрест:
– Свята водичко, я тя вбираю, а ти ня вмий, – проказували, опускаючи сорочину на воду. – Як ця сорочка десь си зачепи, так най втікне із мене всіляка бола.
Ті, у кого боліла голова, опускали хустки, капелюхи, у кого боліли ноги – панчохи, взуття.
Неподалік, з іншого боку, стояли з патиками здорові, для того, щоб зловити із води очищуючу пожертву, помолитися за зцілення болящого від боли, висушити річ і носити, як дарунок від Купалівьської води, що теж стане на поміч...
– Не я сю річ беру, святий Іван подає, на щастя, на здоров’я. Бо святий Іван від усього пан, він усе може, – проказувалося при тім.


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
return_links(15); ?>
return_links(); ?>
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeo@i.com.ua