return_links(15); ?>
return_links(); ?>
СЕКРЕТИ   ДОВГОЛІТТЯ КОБЗАРІВ З книги Анатолія Пастернака "КОЗАЦЬКА МЕДИЦИНА"
Kobz.jpg (33402 bytes)

Д. Безперчий           БАНДУРИСТ
Олія. Кінець XIX ст.
Державний музей українського образотворчого мистецтва, Київ.

Line.jpg (2197 bytes) Бандура та її попередники кобза, ліра інструменти дуже стародавні. Але й вічно молоді. Бо кожен виконавець, майстер прагне щось вдосконалити. Що ж до віку, — трапляються і двохсот, і трьохсотлітні інструменти.

“Ну то й що?! скажуть скептики. У світі відомі скрипки, лютні, органи набагато старіші”. Але порівняйте умови, в яких зберігаються шедеври Гварнері чи Страдіварі. На них же дмухнути не дають!

А голубонька наша, бандура вітрами бита, зливами змочена, пилом доріг подряпана. Та й після цього чисто бринить її голос! Видно, справді береже стареньку Бог, береже Доля. Так само й кобзарів-бандуристів.

Прості підрахунки показують: коли не траплялося наглої смерті насильницької чи тяжкої хвороби, жили кобзарі по 75-80 років і більше. Це при середньому показнику життя чоловіків у тогочасній Європі 55-60 років.

 


Чільне місце серед них посів Остап Вересай, який не лише досяг досить поважних літ, а ще вдруге побрався із співочою пташкою, подругою давньою Параскою. а хто захоче знати більше, хай звернеться до чудових віршів Максима Рильського, присвячених Остапу Вересаю.
...Ділили долю своїх бандур кобзарі, ночуючи в полі та лісі, харчуючись чим Бог пошле, п’ючи коли кришталеву воду джерельну, криничну, а коли — й каламутну з калюж. Отже, здоров’ям не дуже опікувалися: лікувалися не мали де, жіноцтво їх не доглядало, не плекало. Од села до села, од міста до міста йшли пішки. Кажучи сучасною мовою, постійно перебували в екстремальних умовах. А жили довго. Де ж секрет? Звісно, в способі життя. Кобзарі харчувалися начинням простим, але не забрудненим радіацією та нітратами, спали здебільшого на свіжому повітрі. Не палили. Горілку пили рідко. Пересувалися ж переважно пішки. Дуже ревно в Господа вірили. Проте, головна причина довголіття народних співців сама бандура.
Серед струнних її ні з чим порівняти за будовою. На дерев’яні її частини (корпус, дека, шийки, резонатори-решітки, плектри) ішли різні породи дерева: липа, вільха, груша, вишня, клен. Рідше бук, дуб, калина, горобина, береза. Вимоги суворі: висока резонантність. Тобто, щоб звук підсилювався, але не спотворювався. І ще витривалість. Аби десятиліттями   господарям служила, щоб, переходячи з рук до рук, не старіла, а ще кращою ставала. При тому в польових умовах!
З точки зору медичної маємо потужний генератор різноманітних коливань. Під час гри кобзар встановлював (свідомо чи підсвідомо — сказати важко) так бандуру, що звукові коливання охоплювали найважливіші частини організму: область серця. сонячного сплетіння, печінки, підшлункової залози. Начебто поза впливом залишалися нирки та селезінка. Проте, через систему нервових взаємозв’язків потрібний ритм коливань басів та приструнків доходив й до них. Через низку кісток-резонаторів, а також через вуха вплив діставався щитовидки, гіпофізу...
Опоненти кажуть, мовляв, ці коливання занадто слабкі. Але ж бандура не орган, туба чи литаври. Згадаймо, що зовсім недавно з тих же причин відкидали гомеопатію та лікування травами. А нині доведено, що малі дози, слабкі відвари та напари можуть впливати на хвороби навіть сильніше, ніж середні та великі. Більш того: доведено шкідливість для нас надмірностей. Чи не від них йдуть алкоголізм, наркотична залежність, алергії?

Повернутися до змісту