ПОВЕРНУТИСЯ  ДО  ЗМІСТУ
return_links(15); ?>
return_links(); ?>

«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ 2005
WWW.VALEOLOG.COM
valeolog@i.kiev.ua

ВЕРЕСЕНЬ — СВЯТО КАВУНА

Лана   Береза

Ягода кавун родом із Африки, звідти вона поширилася по всьому світі. В Китай кавун прийшов з Європи під назвою «диня Заходу». В вересні китайці святкують свято кавуна і з нього готують майже всі блюда в цей день.
Кавун люблять всі – люди, тварини, птахи...
Давид Левінгстон – перший з європейців, який познайомився з кавуном. Він промандрував по Африці 50 тисяч кілометрів і зробив такий запис в своєму щоденнику: «Всі звірі пустелі знають і цінують цей дар природи».
Вовки з астраханських степів ласують кавунами і в спеку п’ють їх сік.
Ченці з Соловецьких островів навчилися вирощувати такі великі і смачні кавуни, що на виставці в Парижі в 1908 році завоювали Гран-прі.
Багата й цікава історія цього дару природи...
Кавун належить до сімейства гарбузових і вважається найбільшою ягодою в світі. Завдяки солодкому смаку, ніжному й соковитому м’якушу кавуни цінуються як десерт, оскільки, як і всі фрукти, перетравлюється не в шлунку, а в кишечнику.
Та, якщо кавун їсти з іншими харчами, то він «застряне» в шлунку, почне там розкладатися, бродити, утворюючи багато газів...
Сподіваємося, що розкішна купчиха з картини Б. Кустодієва саме так і їла кавун – окремо від тістечок, печива, інших ласощів...
А якщо ні? Не втрималася і з’їла й кавун, і виноград, і смачні кренделики, тістечка, все можливо! Ну тоді вона напевно не змогла би одягнути таке екстравагантне вбрання, як вічно молода Донателла Версаче кілька років тому (на фото), і підкорити глядачів подіуму. Є ж на що подивитися – внизу розкішний, смугастий кавун, а зверху – в міру засмагла, натуральна блондинка, в притаманному їй стилі «бешкетника-хлопчика». Правда доскіпливий журнал «Вуасі» не міг втриматися, щоб не досадити Донателлі-кавуну, мовляв, хлопчик «завжди повинен пам’ятати, що йому ні в якому разі не можна старіти».
**
Та Донателла і не збирається це робити, бо вона використовує сік кавуна, готуючи з нього чудові косметичні засоби. Б. Кустодиев
КУПЧИХА ЗА ЧАЄМ

СІК КАВУНА І КРАСА
В морозильнику заморозити сік кавуна і шматочком отриманого льоду протирати шкіру обличчя по масажних лініях. Особливо гарний ефект протирання замороженим соком кавуна з додатком екстракту елеутерокока або женьшеня. Сік після протирання залишити на обличчі 15-20 хвилин, після чого змити холодною водою, а шкіру змазати живильним кремом. Ваша краса перевершить всі чари Донателли!

ЛОСЬЙОН З КАВУНА
Для зволоження шкіри обличчя можна приготувати лосьйон:
м’якуш кавуна розтерти, дати відстоятися 1-2 години, після цього віджати сік.
400 мл соку змішати із 1 ст. ложкою меду і додати 1 чайну ложку солі. Після того, як вона розчиниться, суміш процідити і додати 200 мл горілки. Одержаним лосьйоном протирати чисту шкіру обличчя, залишивши його (не витираючи) на 1-2 години.
Лосьйон можна зберігати в холодильнику упродовж 1 року.


Якщо скористаєтеся з наших косметичних порад, ваша привабливість ні в чому не поступиться красі Руслани Писанки (міс Погода-Україна минулих років).
А уявіть собі... Серпень, спека, обіцяних метеослужбою дощів нема, і раптом на екран телевізора випливає... Руслана Писанка, вбрана від модельєра Донателли Версаче (такий собі український «хлопчик-кавун»). Вам вже байдуже, будуть дощі чи ні, вам ні до чого прогноз погоди по Україні (до речі, всю карту України і навіть Європи вже перекрив стиглий, соковитий кавун)... і ви подумки вже в раю, там де Адам і Єва насолоджувалися «дарами» райських садів...
Але тільки косметичних засобів мало, щоб так чудово виглядати, як зірки наші і світові. Треба ще мати чудову фізичну форму. Ви ж не раз бачили рекламу протицелюлітних приладів, вартість яких від 300 у. о. і вища. Може й реклама вам в душу запала. Подейкують навіть, що ця реклама дуже сподобалася солдатам військової частини міста Н. Вони дивляться її з великим захопленням, та, на жаль, не знають, що таке целюліт.
«А при чому тут кавун?» – запитає нетерплячий читач.
Ми пропонуємо для підсилення дії реклами, замінити сідниці дівчат і використати для цього знову ж таки ідею Донателли Версаче (як на нашому малюнку). І тоді вже солдати не будуть запитувати, що таке целюліт (до речі, на думку лікарів на нього хворіють тільки жінки).
Реклама тепер виглядає зовсім по-іншому. А на боротьбу з целюлітом включились і заторохтіли дві півкулі кавуна.  Швидше, швидше, ще швидше...
І целюліту вже немає, можна навіть і пристрій не купляти. І солдатам можна не пояснювати, що таке целюліт, вони на нього ніколи не захворіють.
КАВУН – ДОМАШНІЙ  ЛІКАР
Хімічний склад. М’якуш кавуна містить до 8,7% цукрів (переважно фруктоза), 0,1% органічних кислот (яблучна, лимонна та інші), пектинові речовини (0,5%), клітковини (0,5%), фолієву кислоту (8 мкг/100) і незначну кількість інших вітамінів (С, В1, В2, В6, нікотинову кислоту і бета-каротин).
Серед домашніх лікарів кавун займає почесне місце. Він незамінимий при різних захворюваннях нирок і жовчновиводних шляхів. Насамперед кавун рекомендують як сечогінний засіб. Газета «Валеологія» багато приділила уваги такому лікуванню за рецептами Авіценни.

Сечогінна дія кавуна дозволяє застосовувати його і як жарознижуюче. Це, певно, один з найбезпечніших засобів, для якого немає ні протипоказання, ні небезпеки передозування. Єдина небезпека, яка чатує на людину при інтенсивному лікуванні і вживанні кавунів – їх недоброякісність, перенасичення хімічними добривами. Тому добре було б, купуючи кавун, переконатися, що продавець має сертифікат і ні в якому разі не вживати кавун з підозрілим запахом і смаком.

Зелена шкірка кавуна допомагає при колітах. Її можна використовувати в сирому вигляді, а можна й висушити на зиму. Для цього кавун ретельно миють, гострим ножем знімають верхній зелений шар шкірки, висушують і подрібнюють. Приймають у вигляді порошку щоденно три рази по 5 г (1 ч. л. з верхом).
Лікування ОСТЕОХОНДРОЗУ (рецепт Світлани Ільїної)
Зелену шкірку кавуна мілко ріжуть і висушують. Зберігають в картонній коробці.
2 ст. ложки сировини заливають 0,5 л окропу. Краще робити це на ніч в термосі.
Ранком процідити, приймати по 1 склянці настою натщесерце і на ніч.
А ЯК ЛІКУЮТЬСЯ КАВУНОМ В КАНАДІ?
В Канаді кавуном лікуються всі – і малеча, і молоді, і старі, щоб поправити своє здоров’я, зміцнити серцево-судинну і сечостатеву систему, знизити вміст цукру в крові (при діабеті), підвищити гемоглобін при залізодефіцитній анемії, відновити порушений обмін речовин тощо.
Із житньої муки роблять тісто, розкатують його шаром завтовшки 1 см. Беруть зелений кавун, загортають його в шар тіста і ставлять в піч (духовку). Печуть, поки скоринка не стане коричневою. Спечений кавун виймають, охолоджують і ховають в холодильник.

Вживають отримані ліки так: спочатку проколюють в кавуні невелику дірочку, вставляють в неї трубочку для коктейлів і висмоктують рідину, яка за кольором нагадує неміцний кофе (по 0,5 склянки перед їдою).

Потім розрізають кавун навпіл і їдять солодкий м’якуш (скільки душі завгодно).
Насіння можна не викидати, а залити його окропом (5 ст. ложок насіння на 1 л води) і настояти.
Приймають 1 склянку настою 3 рази за день перед їдою.


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeo@i.com.ua

ПОВЕРНУТИСЯ  ДО  ЗМІСТУ