return_links(15); ?>
return_links(); ?>
ОГЛАВЛЕНИЕ

ІКОНА ВОЛИНСЬКОЇ БОГОМАТЕРІ
Дмитро Степовик «Скарби України»

Слово «ікона» запозичене з грецької мови і означає «зображення». Іконами, як відомо, прикрашали храми, малювали їх за певними законами. Далеко не кожний митець мав право писати ікони.

Це мусив бути високо­професійний майстер, який до того ж досконально опановував церковні канони християнства. Ось чому давні ікони – взірець високої техніки малярства. Вони витончені за колоритом, пропорціями, декоративністю.

Line.jpg (2197 bytes)
Ікона Волинської Богоматері XIII ст.
Икона Волынской Богоматери XIII ст.
The Volinskaya Virgin, oil, icon 13th. c.

1962 року експедиція київських науковців вивчала старожитності міста Луцька – адміністративного центру Волинської області. У Покровській церкві їхню увагу привернула невелика ікона у вівтарі. Навіть побіжного огляду було досить, щоб визначити, що йдеться про давній твір: дуже старе дерево, багато підмальовок нашарувалося на первісному зображенні. Лише обличчя Марії та маленького Ісуса лишилися недоторканими. Але й на них невблаганний час лишив свої сліди. Зображення були наче вкриті вуаллю. Ледь вирізнялися щоки, міцно стулені маленькі вуста, тонкий довгий ніс і запечалені очі Марії. Всі основні кольори, тонові переходи були приглушені.
Ікона ця місцевого, луцького походження. Стилістично вона не пов’язана з іншою волинською школою малярства – холмсько-перемишльською, майстри якої орієнтувалися на живопис Заходу...
...Обличчя у Марії та Христа подібні. Очі Богоматері не просто смутні – погляд її благальний. Вона наче просить людей, щоб вони об’єдналися, вигнали ворогів, захистили від них жінок і дітей. За традицією візантійського мистецтва, очі на іконах малювали більшими, ніж насправді, надзвичайно виразними, «всевидящими». З якого б місця не дивилися ви на такі очі, вони спрямовані на вас.

Цим досягався особливий, живий зв’язок між глядачем і образом святого чи святої на іконі. Усім своїм виразом, пристрасним, вивчаючим поглядом прекрасно виписаних очей образ на іконі спонукає людину проникнутись світлим почуттям, жити благородним, чистим життям...


ДИВІТЬСЯ ГАЗЕТУ "ВАЛЕОЛОГІЯ" (23, 24 '2004)

ОГЛАВЛЕНИЕ