return_links(15); ?>
return_links(); ?>
Х О Д А З книги Анатолія Пастернака "КОЗАЦЬКА МЕДИЦИНА"
Kazak.jpg (43721 bytes)
КОЗАК  НА  КОНІ
Малюнок  вишивки  хрестиком,
газета  "ВАЛЕОЛОГІЯ",  © "ДОВГАЛЬ"
Line.jpg (2197 bytes)

Поміж нас (навіть спортсменів) ощадливо, гармонійно, правильно ходять переважно лише гімнасти. Красиво? Красиво. Корисно для здоров’я? Так! А пересуваються вони саме на зразок коней: хвильоподібно, гармонійно. В русі поступово беруть участь усі м’язи ніг, попереку, тулуба. Поступово і послідовно.

А більшість викривлень хребта, радикулітів, остеохондрозів, розладів у роботі м’язів — саме від невміння ходити. Хибна осанка, горбуватість — теж.


...Між іншим, отой кінь ще одну перевагу має: підкови, манікюр залізний. Адже оті підкови рятують, міцно утримують усю стопу! Справжній господар подбає, аби підкови ратицям пасували, ноги не травмували, довго слугували. Кінь має «взуття» точно по нозі. А ми, особливо жінки?! Дехто з них ладен розтоптувати модні черевики навіть на номер-два менші, ніж потрібно, шкодячи нозі, ході, здоров’ю взагалі! І часто закаблуки носять — то «шпильки», то височезні «платформи». Ходять й інколи похитуються, наче п’яні. Краса вимагає жертв? Послухайте й про жертви.
Часто модниці наші скаржаться на запаморочення раптове, головний біль. Винний в тому — мозочок, головний орган рівноваги. А роботу його непомітно, підступно, наполегливо розладнує хибна хода. Намагаючись підладнати діяльність м’язів ніг, усього тулуба під вихиляси й примхи модних закаблуків, малий мозок, сусіда і помічник великого, перенапружується. Ось вам і результат. Можна сказати впевнено: більше половини жіночих неврозів походить від закаблуків...
А козаки такої халепи не знали: ходили або в чоботах з добрими каблуками-підборами, або босоніж. Пересувалися вільно, широко спираючись на всю стопу, рухаючись хвильоподібно. Згодом муштряки, фельдфебелі аракчеєвські лаялись, «навчаючи» їхніх нащадків: — Що це ти, наче за возом ідеш!». Та мали рацію «хохли сиволапі» — подібна хода природня, дає змогу долати без втоми великі відстані. А під час війни — зберігати боєздатність, просто з маршу вступити в битву. На рівному плаці, на параді, можливо, отой стройовий крок, урочиста хода виграє. Але для справи, для здоров’я воно не придатне.
Навчили ж козаків вільної ходи коні. І цирковий кінь здатен підладнатися під будь-який музичний ритм, а ось під «рок», під «попсу» свідомо не буде: така музика входить в протиріччя з ритмом його нормальної ходи.
...Отже, наші «коні» — ноги потребують постійної й розумної уваги та поваги. Їх, як і коней, треба мити-купати регулярно. Як коней чистять, пестять, так і гомілки слід масирувати хоча б по 10-15 хвилин щоденно. При найменшій нагоді давайте їм подихати — ходіть босоніж!
Не одразу, звичайно, але через місяць-два після «ліберизації» режиму для ніг, відчуєте позитивні зміни. Подумайте і про взуття. Краще, поладнати, відремонтувати старі черевики, до яких ноги вже звикли, ніж змушувати їх влізати в нове, модне взуття (до якого доведеться довго пристосовуватися). Тим більш, з роками м’язи ніг стають слабшими, їм все важче долати «опір» нових черевиків або чобіт. Проте, надмірно м’яке взуття, оті капці султанських гаремів, з яких сміялися-кепкували запорожці, — хоча ногам любе, але воно й шкодить: без твердої опори розбовтуються гомілковостопні суглоби.

І ще наостаннє: 90-92% жінок велику увагу приділяють черевикам, а серед чоловіків — лише 12-15%. Чоловіки часто не беруть до уваги запаморочення, шум в голові (мовляв, учора добряче «погуляв»). І так пропускають початок гіпертонії. Тому серед них — частіші інфаркти, інсульти. Бо пізно лікуватись починають. Така думка лікарів Америки, Швеції, Франції.

«Подбати про коня і власні ноги — справа козацька!» — посміхаються нам здаля прадіди-запорожці. Самі не призвичаїлися... Може, хоч синів та онуків привчимо?..

ДИВІТЬСЯ   ГАЗЕТУ  "ВАЛЕОЛОГІЯ"  (квітень 2000)

Повернутися до змісту