КУПАНІ  В   ТРАВАХ З книги Анатолія Пастернака "КОЗАЦЬКА МЕДИЦИНА"
Chigrin

ЧИГИРИН З СУБОТІВСЬКОГО ШЛЯХУ
Копія худ. Моні П. з малюнка Т. Г. Шевченка,
газета  "ВАЛЕОЛОГІЯ",  © "ДОВГАЛЬ"

Line.jpg (2197 bytes) Вода і трава у свідомості пращурів — не суперниці, а сестри, улюблені доньки Матері-Землі. Одна з одною переплітаючись, одна другу доповнюючи, пестять вони та гартують, вирощують людей. Козаків, хліборобів, жінок з діточками. Сивих чумаків та кобзарів ста­течних. Гурт народний. Щоранку, мов у свято до церкви, сунув загал на пашу, на луки...

Степові трави — то здебільшого були злакові: війники, мочула, м’ятлик, степова тимофійовка, різновиддя численних овсиців та вівсюгів. Всі вони квітували разом у травні-липні. До них додавалися вологолюбні види: лукова шавлія, гірська конюшина, еспарцет пісковий, прямий чистець, гірський порізник тощо.


Ми перелічили зелених аборигенів підзони лукових степів. Щодо зони типових степів, то їхнє «населення» становили: дерноподібні злаки, головним чином — типчак і ковила. А саме: ковила українська, ковила-волосатка, ковила Лесінга. До них прилучалися проникаюча та степова шавлії, вузьколистяна півонія серпоподібна люцерна, благородний деревій, Конотоп — конюшина червона та інші.

Ті степи починали квітувати ще із квітня. Незалежно від складу різнотрав’я, пилок його у поєднанні з росою становив своєрідні, неповторні, стимулюючі ліки. Щось на зразок жень­шеню, морталового кореню або зеленого чаю.
А процедура козацьких зелених ванн досить проста: після купання в річці (чи озері) голими, ще мокрими заходили в хащі трави, повільно. Росяно-пилкова суміш нашаровувалась на шкірі. Дещо подібне практикують зараз збирачі наркозілля. Вони також голі заходять у квітучі індійські коноплі. Пошвендявши там досхочу, вилазять. Пилок з тіла зішкрібають. Ото і є сировина для наркотику. З неї готують анашу. Збирачі наркоманами не стають. Бо стикання їх з коноплями короткочасне. Козаки ж навпаки, мали на меті довгий контакт пилка зі шкірою, тривалий. Тому висихали остаточно вже в затінку. І тоді лише вдягалися.
Пилок втрачався дуже повільно, бо весь час зволожувався потом. Наслідки такого купання можемо, враховувати лише опосередковано. Пан Шерер писав: «Раніше, вдавнину в Малоросії і зовсім не було лікарів, їх заступали старі жінки, які так добре знали ботаніку та природу рослин, що лікували всі хвороби простими засобами і з величезним успіхом». Йому в унісон французький історик П’єр Шевальє додає: «Козаки міцні, спритні до всякої роботи, невтомні, сміливі й хоробрі». Історики польські, посли з Ватікану, перські купці теж залишили письмові згадки про тодішню Україну. Так, католицький прелат К. Виден захоплюється гостротою зору січовиків, які за 10 кроків пострілом з пістоля «свічку гасять».
Нечутливість, несприйнятливість українців до хвороб народжувалася через попереднє загартування. А згодом, звичайно, — і генетично. І купання в травах тут посідало почесне місце. На жаль, зневага до «селюцького відьмування» зробила чорну справу: наукова медицина геть відмовилась від диких злаків (зокрема, від ковили та війників).

Kozak

Петро Ткаченко           ЖАЙВІР

Line.jpg (2197 bytes) ...Окремі рецепти народної терапії ще утримуються по селах, на регіональному рівні. Підіймається фітотерапія й по містах. Варто об’єднати всю оту рецептуру, переоцінити, ввести до практики лікування.

По-перше, — в зціленні серцево-судинних, легеневих хвороб та печінкових.

По-друге, — серед таких «неважливих», відтиснутих на другий план, як вегетоневрози, посилене потіння, заїкування, а серед народних — наврочення. Справді, від них не помирають. Але й не живуть повноцінно, з насолодою... Найголовніше ж, якщо керуватися принципом гомеопатів «Подібне лікується подібним», саме травяними купаннями варто лікувати наркоманів і токсикоманів. То буде як спільний дарунок січовиків і старого лікаря-фітотерапевта Майбутньому.


ДИВІТЬСЯ   ГАЗЕТУ  "ВАЛЕОЛОГІЯ"  (квітень 2000)

Повернутися до змісту