return_links(15); ?>
return_links(); ?>
Украинская Баннерная Сеть

ПОВЕРНУТИСЯ  ДО  ЗМІСТУ

ВИНОГРАДНИЙ  СВІТ
С. Івченко

Шлях нашого життя проходить через виноград, – любили говорити стародавні римляни. Не перше тисячоліття рухаються люди цими шляхами...
Виноград – це мільйони людей, які споживають цю ягоду і свіжою, і консервованою, і в соках, і в сиропах, вареннях, винах. Виноград – це тисячі підприємств, зайнятих його обробкою, це тисячі агрономів, вчених; це спеціальні науки: ампелографія і ампелологія.
Для ботаніка слово “виноград” не означає якийсь конкретний вид або сорт: під такою назвою фігурує ціла родина виноградних рослин, яка ділиться на 10 родів і близько 600 видів. Представники такого великого братства дико розселилися по лісах, долинах річок, гірських схилах майже всіх країн помірної зони, субтропіків і тропіків. На нашій території можна знайти дикорослі рослини, які належать тільки до трьох родів родини виноградних: до роду виноград, і до родів дівочий виноград і виноградівник.
До першого з названих родів належать рослини, які ростуть на будь-якому культурному винограднику. П’ять тисяч виноградних сортів походять всього лише від одного виду – винограду культурного, чи, як його називають, винограду справжнього, чи винограду винного. На жаль, рідні місця цього щедрого виду винограду досі не встановлені: одні вчені вважають предком культурного винограду – виноград лісовий, який і тепер росте в лісах Молдавії, Криму, Кавказу, Середньої Азії. Інші схиляються до того, що це лише гібрид нині вимерлих його родоначальників. Беззаперечно одне – культурний виноград виник в Старому світі, а численні американські дикі виногради  не брали в цьому ніякої участі (що, однак, не завадило “лісовим американцям” дати свою самостійно гілку культурних виноградних сортів).
Тисячі сортів, тисячі “облич” одного винограду. Саме про них створено безліч переказів, легенд, прислів’їв.
Авіценна і Рудакі, Омар Хайям і Сергій Єсенін – хто тільки не славив майстрів, що “зростили на землі таке сонце”. І коли ж не славили його?
Виноградне насіння виявлене в будовах, зведених на палях в Швейцарії, а на Близькому Сході виноград був корисний ще 7-9 тисяч років тому. В Сирії, Палестині, Малій Азії, Єгипті вирощування винограду починається з перших поселень на цих землях. 3500 років тому виноградарством і виноробством славилися Месопотамія, Ассирія, Вавилон, а дещо пізніше і Вірменія.

Vinograd
Ніколла   Пуссен
"Осень  или  Гроздь  винограда  земли   обетованной"

З давніх-давен поділявся виноград на винні і столові сорти. Виноград для вина в багатьох країнах старовинніший, ніж виноград для столу. Але і винні сорти не завжди були в пошані, інколи навіть суворо переслідувалися і всіляко викорінювалися.
Особливо лютим і непримиренним ворогом виявися іслам, суворо забороняючий, як відомо, і виробництво, і вживання вина. Руками “правовірних” фанатиків аллах і Мухаммед викорінили винні сорти не тільки зі своїх предковічних володінь, але й з територій, де їм вдалося встановити свою владу. Так, бурхливо розвивалося виноробство в Согдіані (сучасний Таджикистан), але з приходом арабів занепало, а потім і зовсім зникло разом з винними сортами винограду. Але знищення багатьох чудових винних сортів сприяло створенню не менш прекрасних столових виноградів, в тій лічбі, ізюмних (з кісточками) і кишмишних (без кісточок). Останні потрапили у 16 столітті в Грецію, в Коринф, і започаткували знамениту коринку, яка стала незамінною супутницею деяких сортів хліба і пудингів.
Виноградарство і виноробство широко представлені в творах стародавнього мистецтва, про них часто нагадують, наприклад, численні пам’ятники єгипетської культури в Фівах, Бені-Гассані та інший місцевостях. Улюбленим мотивом стародавніх єгипетських художників були зображення винних амфор. Процес виготовлення вина докладно описаний на гробниці єгипетського фараона Птаххотепа, який жив за дві з половиною тисяч років до н. е. В країні фараонів навіть існував своєрідний звичай, який заохочував людей до вина. Перед гостем тримали дерев’яний макет, який зображував покійного, і під ним “віщаючий” напис:
“Подивись  на   мене  і  спіши  насолоджуватися   вином,
бо  після  смерті  ти  будеш  таким   же,  як  я”...

Продовження   дивись  в  газеті  "ВАЛЕОЛОГІЯ"

ПОВЕРНУТИСЯ  ДО  ЗМІСТУ