«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ 2005
WWW.VALEOLOG.COM
valeolog@i.kiev.ua

Володимир Вернадський про долю вітчизняної науки
або
Безцінна красуня ялина Енгельмана й донині зцілювала б душі, якби...

Груднева ніч 2001 року стала останньою для блакитної красуні ялини Енгельмана

За староіндіанською легендою, на злодія (або злодіїв), який скривдив блакитну ялину, чекає страшна розплата. Чому партія зелених не відреагувала на цей злочин? Чи може захищати блакитні рослини має інша партія, наприклад, партія «блакитних»?
Вночі по-варварському була зрубана під корінь унікальна блакитна ялина Енгельмана з Центрального ботанічного саду НАНУ.
За словами одного з найстаріших співробітників саду Миколи Набоки, ялина була привезена з Німеччини 56 років тому і була єдиною в коніферетумі (колекції ялин).
Засоби масової інформації розповідають про дії співробітників Печерського УВС міста Києва, яких розшук зрубаної ялини привів до приватного сектору, але охоронці до будинку їх не пустили, вимагаючи пред’явити ордер на обшук...
У загубленої ялини зрізали тільки верхівку 1,8-2 м, а саме дерево розпиляли на шматки й кинули.
Випадки вандалізму в Центральному ботанічному саду не рідкість. «Розбійники з великого шляху» витоптують тут рідкісні породи лишайників з «альпійських луків» в імпровізованому гірському саду, рвуть троянди, обривають квіти магнолій і рідкісних рослин, відбивають голови «скіфським бабам», рубають сосни і ялини... Де ж охорона? Відповідь стара, як світ, — немає коштів.
А в будь-якій цивілізованій країні, наприклад, в Швейцарії їх знайшли б навіть при економічному спаді.
Варто було б нашим «орлам від культури» в перервах між інтелектуальними дебатами про долю України в нічних клубах прочитати листа Володимира Вернадського:

«Удивительно богатство коллекциями, превосходное, почти роскошное устройство Цюрихского политехникума и университета, тем более, что это вовсе не государственные учреждения в нашем смысле слова — это учреждения кантональные, из бюджета Швейцарии на них ничего не тратится, некоторые кантоны не очень многочисленны, а между тем лаборатории, музеи в Цюрихе несравненно лучше Петербургского университета...
В Петербурге лаборатория помещается почти в подвале, совсем плохо приноровленном для занятий… И вовсе это не чувствительно для Швейцарии — страна вовсе не так богата, НО ЗДЕСЬ СОВСЕМ ДРУГАЯ ТРАТА ДЕНЕГ, И, НАПРИМЕР, ИЗ БЮДЖЕТА ЖЕНЕВЫ 10% ИДЕТ НА УНИВЕРСИТЕТ — и все эти деньги идут на университет, на науку, тогда как у нас и из тех крох, сравнительно, какие идут на высшее образование, добрая доля идет на траты, с образованием и наукой ничего общего не имеющие, вроде содержания педелей, тайной и явной полиции».
В. Вернадский 6 августа 1888 г., Цюрих

Коли вже «українські кантони» будуть вирішувати, на що витрачати гроші — на черговий мерседес для «жерця культури», його «тусовку» і охорону чи на унікальні і беззахисні рослини та на роботу вчених-дослідників.
Поки бракуватиме совісті у володарів мерседесів і свідомості у всіх інших — не буде в нас Цюріхського політехнікуму і його лабораторій. Понад 100 років минуло, як В. Вернадський написав цього листа, а становище у нас з музеями не змінилося.
Ялина — красуня безцінна, бо кожному, хто бував біля неї, зцілювала душу. Може її бачили Богомолець, і Палладін, і Глушков... Якби таке вчинили в Швейцарії, яка була б реакція громадськості, за скільки годин були б знайдені варвари? За годину, чи дві? Мабуть, до цієї події поставилися б так само серйозно, як і до пограбування швейцарського банку! До речі, ймовірність пограбування банку там дорівнює нулю, так само як і знищення Ялини. Цим ми і відрізняємося від європейської країни — нашою свідомістю. Тому вони довіку будуть давати нам кредити, а ми їх проситимемо.
Ось що розповідає про американську ялину Енгельмана староіндіанська легенда:
«В цьому дереві живе дух божества, ім’я якого проголошувати вголос небажано. Людину, яка скривдила це дерево, очікує страшна розплата. Кажуть, що кривдників знаходили мертвими серед колючих гілок. В індіанських племенах за скривдження ялини зловмисника, роздягали догола, вимазували кров’ю жертовної тварини і виганяли в ліс, до диких тварин...».
Л. Б.


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeo@i.com.ua