«ВАЛЕОЛОГІЯ»
                ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
   ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
           valeolog.com
        http://www.valeolog.com/
                 valeolife@gmail.com

         Зерно наукової спадщини акад. Богомольця  проросло на грунті сучасних наук про життя  Life Sciences

                                                                                                      С.Довгаль     
Сенсаційна   наукова новина американських вчених заполонила віртуальний простір, на яку із захопленням відреагували світові інформаційні агентства.
Ця новина не повинна  залишити байдужою і українську наукову спільноту!
В чому ж суть відкриття американських вчених, повідомлене в Scientific Report?
Якщо стисло:
«Те, що раніше вважалося просто щільною сполучною тканиною, яка   знаходиться нижче поверхні шкіри і оточує   наші органи, насправді є складною системою взаємопов'язаних, заповнених рідиною відсіків».
Детальніше див. на порталі Валеолог:
              «Сполучна тканина і відкриття її нової анатомічної функції»
               http://www.valeolog.com/MNEWS/0446seq.htm
Який зв'язок між  американським  відкриттям  і науковими працями акад.О.Богомольця?
  В середині ХХ століття  український Гіппократ академік Олександр Богомолець, Президент Української Академій Наук створив  вчення про фізіологічну систему і функції сполучної тканини,  її морфогенез, клітинні компоненти та безклітинні структури, її роль у фізіологічних і патологічних процесах в організмі як цілому.
 Вчений – один  з героїв книги «100 видатних імен України» (І.Шаров, Київ, 1999р.).
«Щоб зрозуміти значення сполучної тканини…, необхідно уявити собі в загальних рисах схему будови будь якого органу» - вважав академік.
Понад 80 років тому   він запропонував нову оригінальну концепцію сполучної тканини як фізіологічної системи і   встановив, що вона утворює в організмі своєрідну систему зі складними функціональними проявами, а її гістологічні елементи надзвичайно різноманітні.
І саме одну з таких властивостей  виявили американські вчені, вперше гістологічно  дослідивши живий зразок тканини з використанням нового методу  лазерної ендомікроскопії і флуоресцентних барвників. Крім цього,  як повідомили дослідники в інтерв’ю  Research Gate, для проведення гістологічного експерименту вони розробили новий процес біопсії жовчних протоків без зневоднення зразків.

Не тільки сучасні прилади і технології, але й реалізація жорсткої  умови експерименту – «без зневоднення зразків»  -  вирішили успіх науковців, які навіть зможуть претендувати на отримання престижної премії.

Упродовж проведення експерименту перед очами дослідників  в ендомікроскопі з’явилася  нова картина трьохвимірної живої інтерстиційної сполучної тканини, яка «дихала», світилася різними барвами, пересікалася мнозством каналів, заповнених рідиною...
Вчені були в захваті, адже вони спостерігали живу сполучну тканину з «з радістю в очах і благодаттю в серці» і намагалися встановити, яку нову анатомічну функцію людини, невідому раніше, відображує ця жива складна «ретикулярна структура» і на які нові наукові відкриття вона претендує ?
До речі,  нова «ретикулярна структура» може прислужити і фармакології, і геронтології, і онкології, валеології і багатьом наукам із списку наук про життя Life Sciences.
Чи згадали вчені   в час істини «незлим, тихим словом» українського академіка О.Богомольця, який все своє наукове  життя   присвятив сполучній тканині, встановив її фізіологічну системність, передбачив можливість впливати на реактивність цієї системи, доводив необхідність дослідження   її різноманітних  функцій, а, головне, довів можливість активувати ці функції для збереження і профілактики здоров’я й довголіття?
На жаль після смерті О.Богомольця через певні ідеологічні компанії проти генетики, кібернетики, фізіології тощо  розвиток його вчення був загальмований, фактично припинила існування і його наукова школа. Навіть науку про сполучну тканину намагалися представити  на кшталт  «лженауки».
Але Олександр Богомолець, вчений-провідець передбачав можливу версію розвитку свого вчення і з оптимізмом писав:
 «Як для отримання врожаю потрібне не тільки повноцінне зерно, але  й підготовлений грунт, так і сприйняття нових наукових фактів має бути підготовленим.  Відкриття і спостереження, які випереджують свою епоху, часто забуваються і робляться потім заново іншими, більш щасливими дослідниками».

Але   О.О.Богомольцю  «судилася найбільша місія в науці, а його особистість і харизма в сучасній історії науки обумовлює той факт, що його вчення належить не тільки минулому і сучасному, але й майбутньому.

Ім’я вченого в наш час прикрашає не тільки українську науку, - все, що він зробив упродовж свого творчого життя, має велике значення для всіх жителів землі і не може не викликати глибокої вдячності»  (Фізіол. журн., 2011,  акад. НАН України О.О. Мойбенко).
Також див.:
Фрагмент з книги О.Богомольця «Продолжение жизни»:

"ФИЗИОЛОГИЧЕСКАЯ СИСТЕМА СОЕДИНИТЕЛЬНОЙ ТКАНИ ЯВЛЯЕТСЯ КОРНЕМ ОРГАНИЗМА"

   http://valeolog.com/Bogom18.htm
Фрагмент з книги О.Богомольця «Продолжение жизни»:
    Переливание крови в борьбе за долголетие
       http://valeolog.com/Bogom.htm
Майже 80 років тому вчений написав цю книгу, але навіть, прочитавши невеликий її фрагмент, відчуваєш особистість вченого – інтелект, енциклопедичність знань і міждисциплінарний зв'язок між ними,   критичне мислення, прагнення боротися з догмами, цілісність в розумінні навколишнього світу.
                                   
                                        Інші новини дивіться в НОВИНИ ЗВІДУСІЛЬ
                                                                    Портал ВАЛЕОЛОГ
Інші новини дивіться на порталі ВАЛЕОЛОГ


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала http://www.valeolog.com/
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeopressa@rambler.ru

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA