«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
WWW.VALEOLOG.COM
valeopressa@rambler.ru

   Валеологічний світогляд у сучасних наукових пошуках

                      Бесіда  ред. портала "Валеолог"  Довгаль С.І. з  кор.  Е. Щуром
Кор. – Майже 30 років тому з’явилася нова «модна» наука валеологія, яку називають метанаукою, їй присвячено багато публікацій, виникло кілька наукових напрямів. А як вам бачиться майбутній розвиток науки?
Довгаль С.І. – Валеологія – це комплекс наук про здоров’я людини. Само поняття здоров’я залишається і сьогодні суперечливим, точного визначення його не існує. За валеологом А.Г. Щедриною, здоров’я  - це цілісний, багатовимірний, динамічний стан в процесі реалізації генетичного потенціалу. На думку вченого-валеолога  Е. Вайнера  саме ідея здоров’я  в останні десятиліття набула особливої актуальності   у зв’язку з тим, що якість здоров’я відчуває неухильну тенденцію до погіршення. 
Кор. – Існує думка, що жодна  наука не вбирає у себе стільки даних про здоров’я з інших наук, як валеологія. Це дійсно так?
Д.С.І. – Саме так. Завдяки дослідженням різних наук з арсеналу Life Sciences (біології, фізіології, генетики, антропології, мікробіології, клітинної біології, медицини, нейрофізіології  тощо) та інших важливих наук, наприклад, математики, фізики, хімії, інформатики копилка знань про здоров’я і необхідні бази даних поповнюються майже щоденно. Але мета валеології не просто обєднати ці досягнення, а інтегрувати їх і перевести на якісно новий рівень. Вчений В.Казначеєв передбачав, що все  більш гострими ставатимуть  вимоги до логічної, математичної, інформаційно-аналітичної   культури  валеолога. На жаль, поки в деяких країнах  РФ, України, Білорусії та інш. валеологію хором "цькували" за її міждисциплінарність, цілісність та хтозна за що, вчені США, Європи, Сінгапуру і інших  країн, час марно не витрачали і активно включилися в наукові пошуки  причин  здоровя  (а не причин хвороби!)  у деяких представників живих організмів. Дослідники  шукають гени ( інколи генні мутації) причин здоров’я. І  для цього науковці  вже почали використовувати деякі механізми концепції NBIC- конвергенцій.
Кор. – Математики, фізики  теж роблять свій внесок  у загальну копилку знань про здоров’я?
Д.С.І. – Авжеж. Наприклад в Україні вже кілька років проводиться Міжнародна конференція «Mathematics for Life Sciences», остання відбулася у Рівному, на якій було кілька доповідей, цікавих і для біологів, і для валеологів.  
Кор. – А як ще заохочуються вчені до наук про життя (Life Sciences)?
Д.С.І. – Розуміючи  важливість досліджень про феномен людини для сучасної цивілізації, в США кілька років тому Ю.Мільнером, М.Цукербергом, С. Брином   була заснована наукова  премія Breakthrough Prize в трьох номінаціях: «Науки про життя», «Математика», «Фундаментальна фізика». Мета премії – популяризація наукових досліджень та надання вченим статусу дійсних зірок.
Кор. –  А хтось отримав премії за дослідження в номінації  «Науки про життя»?
Д.С.І. – В минулому році лауреатами в номінації «Life Sciences» стали біологи  Д.Дудна (США) і Е.Шарпантьє (Німеччина), які виявили механізм системи захисту бактерії від вірусних атак.
Кор. –  І великі премії?
Д.С.І. – Як стверджують засновники, розмір премії втричі перевищує нобелівський.
Кор. –   А що дає це відкриття для здоров’я людини?
Д.С.І. – Вчені з’ясували, що система захисту спочатку виявляє віруси, аналізуючи ДНК. Далі вона виділяє фермент, який подібно ножицям  «розрізає» генетичний матеріал агресора. На думку дослідників, виявлений  механізм  дає можливість вже сьогодні «переписувати» дефектні ДНК у  людини. В основі цього відкриття лежить  принцип захисту бактерій,  який вчені запозичили у живої природи. Своїм відкриттям вони довели, що в наукових дослідженнях   вже успішно використовується сучасний принцип   синтезу різних наукових напрямків, передбачений валеологами І.Брехманом, В. Казначеєвим).  
Кор. –  А є відкриття,  які  корисні  для здоров’я   людини, для валеології?
Д.С.І. – Зараз ЗМІ часто повідомляють про такі відкриття. Іноді вони бувають дуже цікаві і для їх осмислення потребується певний час... Ось такий приклад. Кілька років тому у деяких афроамериканців вчені виявили цікавий феномен - вони можуть вживати що завгодно: смажене і жирне м’ясо, яйця, сирокопчені ковбаси, тверді сири   тощо, але рівень "поганого" холестерину у них не підвищується. І в результаті  - у них на 90 % знижений ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Почалися наукові пошуки причин здоровя  цих людей. Нарешті вчені  зясували - всі   пацієнти народилися з генетичною мутацією. В їх геномі  не вистачає робочих копій гену, відомого під назвою PCSK9. Зазвичай  дефіцит робочих копій гену нібито погано, але в даному випадку в наявності кілька позитивних ефектів. Тому, виявивши звязок між відсутністю робочих копій гену і холестерином, вчені дійшли висновку про доцільність створення препарату, що блокує PCSK9 у решта індивидів. Створений упродовж кілька років препарат зараз перевіряється організацією FDA. У пацієнтів, які попередньо вже приймали цей препарат, рівень "поганого" холестерину знизився на 75%.  До речі, в РФ (де науці валеології  "дісталося" по повній)   Центри валеології зараз поширюються по всій країні  "от Москвы до самых до окраин". І це не тільки центри з пропаганди здорового способу життя, боротьби з шкідливими звичками тощо. Вже відкриваються науково-дослідні   установи, кафедри, наукові комплекси... Нещодавно зявилося повідомлення , що в Адигейському Державному університеті створюється науковий комплекс для досліджень в галузі валеології і генетики. На жаль, все це робиться із запізненням у 10-15 років.   Брехманівський валеологічний світогляд   "пошуків причин здоровя" вже давно прописався в наукових лабораторіях США, Великобританії, Сінгапуру, Німеччини, Австралії тощо. Портал Валеолог часто про це розповідає. Деякі американські генетики  заявили про своє творче кредо - пошуків генів здоровя.   Урешті-решт вони їх знайдуть.  І застава їх успіху -  знання  з багатьох наукових галузей, висококваліфіковані дослідники, матеріальні неабиякі ресурси, потужні компьютерні комплекси,  концепції NBIC- конвергенцій.              

                                     НОВИНИ ЗВІДУСІЛЬ на порталі "Валеолог".

                                        Інші новини дивіться в НОВИНИ ЗВІДУСІЛЬ
                                                                    Портал ВАЛЕОЛОГ
Інші новини дивіться на порталі ВАЛЕОЛОГ


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeopressa@rambler.ru

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA