«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
WWW.VALEOLOG.COM
valeopressa@rambler.ru
  Голий землекоп знову здивував вчених

Голий землекоп – гризун, який став популярним об’єктом досліджень широкого кола   сучасних вчених-генетиків.
І не тому що він голий, а тому що він - взірець довголіття  і приклад стійкості до захворюваності, наприклад,  раком.
Але обидва – і голий землекоп,  і голий король -  для себе ще й  досі не з’ясували   причин, з яких вони стали об’єктом невщухаючої уваги до себе.. Голий король – це щось на кшталт голої попзірки. Це ще можна зрозуміти.
А от такого  «красеня» (або «красуню»), як голий землекоп,  ще треба пошукати! Навіть важко уявити, чим викликаний інтерес   вчених до такої неординарної особини!

Zemlekop3.jpg (72417 bytes)

Так званий «голий землекоп» (іноді його називають ще лисим щуром) – це  гризун розміром з мишу, вагою у 30-50 грамів, відкритий в середині ХІХ століття в екваторіальній Африці, - повідомляє портал Валеолог.
У цих істот спостерігається строга ієрархія: на чолі – самка, у якої буває від одного до трьох чоловіків, а всі решта – робітники й солдати, які захищають її від змій, головного ворога.
Солдати живуть не більше трьох років, гинучи в боротьбі зі зміями, а «цариця» – живе в десять разів довше.
У «цариці»  «безкарно» утворюються отруйні форми кисню (оксиданти), але вони не викликають, як у всіх інших тварин і людей, самовбивство клітин і, певно, не скорочують «цариці» тривалість життя.
Академік В.Скулачов вважає, що такий феномен -  це «чудове підтвердження  гіпотези про те, що старіння – це механізм, прискорюючий еволюцію, і, якщо у істоти немає ворогів, старіння стає просто безглуздим».
Так в чому ж причина такого безхмарного довголіття і життєздатності у цих тварин?
Зовсім недавно вченим вдалося розкрити один із секретів голих землекопів із Східної Африки.
Німецькі біологи вирішили з’ясувати, чому землекоп не відчуває болю від краплі кислоти? Шкіра гризуна реагує на кислоту, але він сам  не звертає на це ніякої уваги.
Звичайно сигнали про будь-яку небезпеку надходять в мозок ссавців  від спеціальних нервових клітин. Такі клітини існують і у землекопів, і у звичайних лабораторних мишей, причому хімічні структури цих клітин майже не відрізняються, як і реакція  на кислоту.
Але  мозок голого землекопу не отримує сигналу про небезпеку при попаданні крапель кислоти на його шкіру. І вчені з’ясували, що це  відбувається через те, що кислота руйнує натрієві канали, по яких в мозок землекопа передаються  сигнали про небезпеку.  У мишей та інших гризунів ці канали функціонують нормально, а у голих землекопів вони виключаються, коли їх шкіра обробляється кислотою.
Це небезпечно для самого землекопа – якщо він потрапить навіть під слабкий кислотний дощик, то нічого не відчуватиме і  може  загинути.  
Вчені вважають, що  відкриття цього секрету  голого землекопу дуже важливе, воно відкриває шлях до створення нових ліків від артрозу, раку та інших захворювань.
А трохи раніше вченим вдалося розшифрувати геном голого землекопа, який на 93% співпадає з геномом миші і людини. Це в майбутньому дозволить створити не тільки ліки від всіляких хвороб, але навіть і еліксир безсмертя.
Інші новини про тварин див. в рубриці  «Брати наші менші»
                                                                           С.Д.,  портал Валеолог
Інші новини дивіться на порталі ВАЛЕОЛОГ

Ознайомитися з деякими матеріалами поточних випусків газети "Валеологія"
можна на початковій сторінці порталу у розділі:
ВИПУСКИ ГАЗЕТИ "ВАЛЕОЛОГІЯ"


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeopressa@rambler.ru

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA