«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
WWW.VALEOLOG.COM
valeopressa@rambler.ru

Кілька цікавих моментів з життя майя
Інтерв’ю гол. ред. газети «Валеологія» засл. журналісту України М. Гончаровій

– Чому вас зацікавила саме цивілізація майя?
– Племена майя називали геніями доколумбової Америки. І майя дійсно були геніями. Вони були першими, з ким стикнулися європейці і єдиними, які залишили після себе не тільки величезні пам’ятники культури, піраміди, але й священні книги, написані на папері.
– Відомі величезні досягненні майя в архітектурі, астрономії, математиці, письменстві, а як щодо такої галузі, як медицина?
– Це дуже цікава тема, якій можна присвятити багато часу. Скажу тільки, що майя знали 400 ліків, зілля від всіляких хвороб. Знали вони масаж, парову ванну, кровопускання, були чудовими стоматологами (до наших днів збереглися пломби з нефриту).
***

С. І. Довгаль біля карти «Світ стародавніх майя»


Крім того, майя вміли виготовляти штучні зуби, коронки. Склад цементу для зубів, який тоді використовувався нам досі невідомий, проте він був дуже високої якості. Майя були вправними хірургами, рани зашивали за допомогою волосся. Зовні прикрашали себе татуїровками, робили себе косоокими (так було модно)...
Цікаво, що у майя, які живуть в Мексиці і Гватемалі, немає спеціального слова, що означає «хвороба». Вони вважають, що людина може знаходитися в одному з двох станів. Перший – «міцний, сильний, цілий». Інший – «інертний, мертвий, старезний».
На цьому контрасті між «живий» і «мертвий» будується й інший ряд значень: «жива людина» – «та, котра несе в собі дні», інакше кажучи «та, яка житиме». Хвора «та, у якої немає днів», тобто «у якої залишилися лічені дні».
– Що ж тоді означає слово лікування?
– Аналогічний образ міститься і в слові, яке означає «лікування»: мексиканські індіанці моче користуються у цьому випадку виразом – «примушувати приходити дні».
– На малюнку зображений лікар майя із священною змією на голові?
– В різних світових культурах і міфах змія – це знання, сила, витонченість, хитрощі, темрява, зло, а також спокусниця. Тепер щодо майя. В міфах, які приводяться у збірнику релігійних текстів майя з відомої Книги «Чилам-Балам», повідомляється, що першими мешканцями Юкатану були Люди-Змії. Вони припливли на човнах зі Сходу на чолі з своїм вождем-богом Іцамною, якого називали Змією Сходу.

Іцамна – це великий лікар, який лікував хворих накладанням рук, рослинами, камінням тощо. Крім того, повідомляється, що він оживлював мертвих...

Повний текст інтерв'ю дивіться в газеті «Валеологія»

Інші новини дивіться на порталі ВАЛЕОЛОГ

Ознайомитися з деякими матеріалами поточних випусків газети "Валеологія"
можна на початковій сторінці порталу у розділі:
ВИПУСКИ ГАЗЕТИ "ВАЛЕОЛОГІЯ"


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeopressa@rambler.ru

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA