«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
WWW.VALEOLOG.COM
valeolog@i.kiev.ua

Свині – майбутні джерела стовбурових штучних клітин

Китайським вченим вдалося примусити клітини свині перетворитися на плюрипотентні стовбурові клітини, які, як і ембріональні стовбурові клітини, здатні розвинутися в клітини будь-якого типу в організмі.
Це перший випадок в історії, коли подібний результат був отриманий за допомогою соматичних клітин (клітин, які не є сперматозоїдами або яйцеклітинами) копитної тварини.
Тим самим відкривається шлях до створення моделей генетичних захворювань, генетично модифікованих тварин для трансплантації органів людини, а також свиней, стійких до хвороб.
**
фото BBC

Звіт дослідників був опублікований в он-лайн-виданні Journal of Molecular Cell Biology. Вчені з  лабораторії стовбурових клітин  в Інституті біохімії і біології клітини (Шанхай, Китай) отримали штучні стовбурові клітини за допомогою транскрипційних факторів, які перепрограмували клітини, одержані з вуха і кісткового мозку свині.
Після того, як коктейль з перепрограмовуючих факторів був введений в клітини за допомогою вірусу, клітини почали змінюватися і перетворилися в колонії стовбурових клітин, подібних до ембріональних. Подальші випробування підтвердили, що вони дійсно є стовбуровими клітинами, які здатні розвиватися в клітини різного типу, які складають три шари ембріону – ендодерму, мезодерму і ектодерму.
«Розміри органів свиней багато в чому аналогічні людським, – пояснює вчений Сяо. – Ми могли б використовувати ембріональні стовбурові клітини або індуковані стовбурові клітини для зміни генної інформації про імунну систему, щоб органи свині були сумісні з імунною системою людини...»
А чи не може статися, що зміна генної інформації, викликана використанням тваринних штучних стовбурових клітин, одержаних, наприклад, з носа свині, призведе до появи змін в обличчі, зображених на фото воскової фігури жінки з Санкт-Петербурзького музею? Це питання турбує читачів газети «Валеологія» (особливо жінок), які опікуються проблемами використання в майбутньому стовбурових клітин для косметичних цілей.
Портал Валеолог поспішає всіх заспокоїти:

по-перше, китайські вчені мають намір використовувати свинячі стовбурові клітини, насамперед, для розробки засобів лікування людей і тварин
по-друге, цілком ймовірно, що в новому тисячолітті ідеали краси разом з культурою і мистецтвом будуть змінюватися і хтозна, може, саме такий тип краси, як на фото, хвилюватиме майбутніх поетів, музикантів, художників.
Згадайте, ніс
«красеня» Сірано де Бержерака (в перекладі Максима Рильського):

Пишаюсь носом я, скажу вам,
                                                   навпростець,
Бо означає він характер, світлий, добрий,
Люб’язний, вогняний, дотепний
                                                     і хоробрий, –
І цими рисами владаю я всіма...

Крім того, китайські вчені вважають, що завдяки використанню їх відкриття в тваринництві свині не тільки менш хворітимуть, але й додаватимуть у вазі.
Так що шануватимуться і краса свинячого носа, і розкішне тіло (майже, як у Рубенса), а головне, свинячі стовбурові клітини, які, як запевняють дослідники, рятуватимуть в майбутньому планету від жахливого свинячого грипу.           Лана Береза

**

Повністю текст статті читайте в наступних номерах газети "Валеологія"

Інші новини дивіться на порталі ВАЛЕОЛОГ

Ознайомитися з деякими матеріалами поточних випусків газети "Валеологія"
можна на початковій сторінці порталу у розділі:
ВИПУСКИ ГАЗЕТИ "ВАЛЕОЛОГІЯ"


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeo@i.com.ua

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA