«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
WWW.VALEOLOG.COM
valeolog@i.kiev.ua

Аморальні вчинки спортсменів суворо каралися в давній Елладі

Коли археологи робили в Олімпії розкопки, біля самого горба Крона знайшли кілька десятків абсолютно однакових статуй Зевса. Виявилося, що ці металеві зображення «батька богів» було відлито на штрафні гроші, що їх сплачували атлети, винні в різних неетичних вчинках. Про це вчені довідалися з творів античних письменників.
Перші шість статуй Зевса (так звані «зани») були тут встановлені після 98-ї Олімпіади в 384 році до нашої ери.
Річ у тому, що кулачний боєць Евпол дав тоді хабара своїм суперникам Агетору, Прітанісу й, нарешті, Форміону – переможцю на попередніх Олімпійських іграх. Покарані були всі четверо. І не тільки чималим грошовим штрафом, а й вселюдним осудом.
Недарма один з написів на «занах» проголошував:
«Перемога в Олімпії здобувається не грошима, а прудкістю ніг та міцністю тіла».
Зневажали елліни й атлетів, які намагалися використати свою спортивну майстерність з метою збагачення. Так, під час 218-ї Олімпіади було накладено штраф на кулачного бійця Аполлонія. Він запізнився на початок ігор і пояснив це тим, що західні вітри завадили йому своєчасно прибути з Єгипту. Та невдовзі з’ясувалося, що вітри тут ні при чому: Аполлоній просто забарився, виступаючи в Іонії (область Малої Азії) за гроші.
Довелося платити штраф та ще й зазнати гіркоти поразки, бо за невчасну явку на змагання перемогу без бою присудили його суперникові...
Від Павсанія ми довідались, як на 192-х Олімпійських іграх елейця Дамоніка кинули на безчесний вчинок... батьківські почуття. А було це так...
За вінок переможця належало змагатися Поліктору та Сосандру із Смірни. Батькові Поліктора Дамоніку, звичайно, дуже хотілось, щоб переміг його нащадок, і він потай сунув батькові Сосандра солідного хабара. Та комерційну змову було розкрито. І еланодики покарали не синів, а батьків – ініціаторів нечесного вчинку.
Зневажали елліни й боягузів. На 201-х іграх був підданий штрафу Сарапіон – учасник змагань з панкратію. Він так злякався своїх суперників, що намагався втекти з Олімпії до початку свята.
Та найсуворіше карали елліни тих атлетів, які на стадіонах зраджували рідне місто й співвітчизників.
Коли бігун Астіл з міста Кротона, перемігши, раптом оголосив себе сіракузцем (звичайно, не безкоштовно), кротонці негайно ухвалили: будинок його перетворити на міську тюрму і звалити статую Астіла, якою раніш вшанували його за перемоги.
(Добре, що кротонці тоді ще нічого не чули про витівки депутатів з ВР!..)
Ще суворіше покарали співвітчизники крітянина Сотада. Перемігши на 99-х Олімпійських іграх в довгому бігу, він, підкуплений ефеською общиною, оголосив себе громадянином Ефеса. Безмежно обурені крітяни засудили зрадника до вигнання, що було рівнозначне смерті.
Лише через багато років колишній олімпіоник, вже сивий і немічний дід, виблагав, нарешті, прощення у співгромадян, і йому було дозволено повернутися на батьківщину. Розповідають, що помер Сотад біля п’єдесталу своєї олімпійської статуї...

Про всі ці цікаві випадки розповів Юрій Шанін в книзі «Педагогіка, спорт і поезія»
Інші новини дивіться на порталі ВАЛЕОЛОГ

Ознайомитися з деякими матеріалами поточних випусків газети "Валеологія"
можна на початковій сторінці порталу у розділі:
ВИПУСКИ ГАЗЕТИ "ВАЛЕОЛОГІЯ"


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeo@i.com.ua

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA