«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
WWW.VALEOLOG.COM
valeolog@i.kiev.ua

Програма «Образование» започатковує нову систему оплати праці вчителів в 34 регіонах РФ. Педагоги не готові до контролю їх роботи

***Як і прогнозувалося наприкінці ХХ століття гуманітарними аспектами валеологічних програм, не тільки до учнів, але й до педагогічних кадрів в третьому тисячолітті висуватимуться нові вимоги. Ось, як кажуть, і перші ластівки освітніх реформ в РФ.
На засіданні Міністерства науки й освіти РФ нещодавно були підведені підсумки реалізації програми РФ «Образование», про які повідомила російська «Газета».
В кількох регіонах РФ влада збирається ввести залежність кваліфікаційної категорії вчителів, а, отже, і їх заробітної плати від результатів ЄДЕ (Єдиний Державний Екзамен). Це стане частиною більш широкого експерименту по введенню нової системи оплати праці, який стартував в 2007 році.
З повідомленням про початок такого досвіду перед Міжвідомчою робочою групою по приоритетному національному проекту РФ «Образование» виступив ректор Інституту проблем освітньої політики «Еврика» Олександр Адамський і губернатор Псковської області Михайло Кузнєцов.
Нова система оплати роботи вчителів почала діяти з 1 вересня 2007 року в 34-х регіонах РФ. В більшості з них якість освіти конкретного вчителя прирівняли до оцінок шкільних тестів на ЄДЕ.
«В результаті експерименту, в якому приймали участь понад 460 вчителів, 24% змогли поліпшити свою категорію, 46% її підтвердили, а категорії 30% педагогів, навпаки, можуть бути понижені», – повідомив М. Кузнєцов.
За його даними, найбільших успіхів досягли вчителі, які працюють в школах від трьох до восьми років. При цьому найгірші показники були в більшості вчителів четвертих-восьмих класів. До кінця року в Псковській області результати педагогічної праці ще 800 вчителів порівняють з оцінками, які були одержані їх учнями за ЄДЕ і внутрішні тести. «Нам необхідне нове положення про порядок атестації педагогічних кадрів. Без них все, що ми робимо, незаконно. Як ми зможемо пояснити 1,2 тисячам вчителів, чому ми їх перевіряли і нічого їм не запропонували? Вже зараз наші тестування не знаходять підтримки у вчительському товаристві. Педагоги не готові до контролю їх роботи», – додав М. Кузнєцов.
Тривогу педагогів, проте, можна зрозуміти. Адже введення нової системи оплати праці припускає не тільки диференційоване  підвищення заробітної плати, але і її пониження. Згідно пропозиції губернатора Псковської області вчителя повинні не тільки одержувати нові категорії, але й і підтверджувати їх кожні два роки.

Олександр Адамський, який організовує виконання проекту в регіонах, приймаючих участь в експерименті, визнає, що оцінювати досягнення вчителів, виходячи тільки з результатів ЄДЕ, не зовсім правильно.
«Дійсно, учні ї їх батьки вважають, що 30% вчителів не заслуговують їх довіри. Третина вчителів, як предметники, мають низьку кваліфікацію. І ЄДЕ дозволяє об’єктивно це оцінити. Але тести дозволяють оцінити лише частину роботи педагога. Адже в його задачу входить не тільки дати дитині обумовлений набір знань з свого предмету, але й сформувати з учня соціально значущу особистість», – заявив він кореспонденту «Газети».
Для цього, як вважає Адамський, необхідно збирати з кожної дитини свого роду дитяче «портфоліо». В ньому враховуватимуться не тільки оцінки в щоденнику, але й те, як учень себе проявив: наприклад, чим він займається поза школою або як приймав участь в шкільних проектах.
Тут до речі буде навести думку академіка-валеолога, педагога В. Казначеєва з його статті «Гуманітарні аспекти валеологічних програм» про те, що в 21-му столітті будуть змінюватися і функції педагога, та й саме поняття «вчитель»:
«Однією з найважливіших функцій наставника, педагога стає розкриття, мобілізація інтелектуального потенціалу нації, підвищення «коефіцієнту корисної дії», природжених і надбаних властивостей... Йтиметься не стільки про медичні проблеми, скільки про здатність суспільства використати фізичний і духовний потенціал. Стратегічну, фундаментальну роль набувають ціннісні, культурно-естетичні орієнтації людини і суспільства, почуття краси, гармонії, художньої доцільності, здатності до співчуття...».
Оцінити здібності учня і його адаптацію в житті, за думкою Адамського, повинні експерти і представники громадськості. «Задача директора як менеджера – долучати до процеса оцінки результатів викладацької праці і шкільні профспілки, і експертів, і громадські організації», – додав ректор Інституту проблем освітньої політики.
При цьому і Адамський, і Кузнєцов визнали, що система підготовки директорів середніх шкіл освітніх установ поки що не створена. Тому перелічувати заробітну плату директорів шкіл Псковської області, порівнявши її з досягненнями педагогів, мають намір в 2009 році.
Джерело: публікація в газеті «Газета», липень 2008

Інші новини дивіться на порталі ВАЛЕОЛОГ

Ознайомитися з деякими матеріалами поточних випусків газети "Валеологія"
можна на початковій сторінці порталу у розділі:
ВИПУСКИ ГАЗЕТИ "ВАЛЕОЛОГІЯ"


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeo@i.com.ua

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA