«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
WWW.VALEOLOG.COM
valeolog@i.kiev.ua

«Засоби масової інформації необхідно грунтовно реформувати»
Ервін Ласло
видатний вчений-еволюціоніст сучасності, філософ, мислитель, спеціаліст в галузі кібернетики, засновник і Президент Будапештського Клубу, піаніст

"...Наука, мистецтво і релігія можуть ефективно впоратися з проблемами сучасності лише при умові, що народжені ними ідеї, інтуїтивні уявлення і переконання поширюватимуться в суспільстві.
І хоча наука, мистецтво і релігія впливають на думки і почуття всіх людей, ті люди, які не володіють науковим складом розуму, не проявляють художніх нахилів і не сповідують релігію на свідомому рівні, будуть повільно реагувати на виникаючі погляди і думки. До таких людей – вони складають більшість населення в багатьох країнах, – треба звертатися за допомогою більш прямих і дохідливих засобів. Насамперед це означає, що роль засобів масової інформації повинна бути іншою.
Комерційні засоби масової інформації – в тій лічбі газети, радіо і телебачення – можуть бути досить ефективними в розповсюдженні відповідної інформації, проте не зрозуміло, яким чином вони можуть швидко і ефективно змінити стереотипи, що склалися. Існуюча нині організація засобів масової інформації на «злободенність» (яка означає вузькі часові горизонти) і «людські інтереси» (які означають, що повідомляєма інформація належить до подій місцевого масштабу) зміниться тільки в такому випадку, якщо зміняться інтереси й потреби широкої публіки. Проте на це потрібен час – нові ідеї мають проникнути в свідомість людей і проявити свій вплив.
Виникає ситуація, аналогічна старій проблемі «яйця й курки»: засоби масової інформації не зміняться, поки не зміняться інтереси й потреби широкої публіки, а ті не зміняться, поки засоби масової інформації (ЗМІ) не доведуть до свідомості публіки відповідну інформацію. Комерційні ЗМІ самі не в силах розірвати це порочне коло. З другого боку, некомерційні ЗМІ, можливо, могли б впоратися і з цією задачею.
Щоб засоби масової освітньої інформації могли впоратися з подібним завданням, їх необхідно ґрунтовно реформувати.
В умовах західних демократій вони мають в цьому відношенні більш шансів на успіх, ніж комерційні ЗМІ. Громадське радіомовлення і телебачення і зв’язані з ним освітні передачі не залежать напряму від примх несталих смаків широкої публіки. Користуючись засобами освітньої масової інформації, журналісти можуть проявляти ту саму відповідальність, яку вони так хотіли б пробудити в інших. Журналістам надавалася б можливість зачіпати питання, які виходять за рамки короткотермінової злободенності і локальних інтересів, охоплюючи довготривалі проблеми світового значення. Не треба тільки викладати проблеми на езотеричному жаргоні науки або застосовувати помпезну упаковку інформації, притаманній науковій документальності. Драма, комедія, поезія і збуджуюча уяву комп'ютерна графіка при викладанні нагальних проблем і перспектив, рішення яких обіцяють в майбутньому, могли б проявити сильну позитивну дію.
Зусилля ЗМІ важливі, але самі по собі недостатні – за ними повинні слідувати інститути сучасної системи освіти. Існують різні можливості для реформування всіх галузей освітньої системи, але вони не позбавлені труднощів.
Існуючі нині освітні інститути пронизані застарілими уявленнями про світ і про місце людини в ньому. Ці уявлення фрагментовані замкненими контурами природничо-науково-технічною, соціальною, науково-політичною і художньо-духовно-релігійною субкультур. Подібна класифікація, як і поділ наук на точні і гуманітарні, – застаріла і навіть стала небезпечною. Вона заважає людям набути цілісне бачення самих себе в своєму столітті. Люди позбавляються можливості бачити речі в цілісній перспективі..."

Інші новини дивіться на порталі ВАЛЕОЛОГ

Ознайомитися з деякими матеріалами поточних випусків газети "Валеологія"
можна на початковій сторінці порталу у розділі:
ВИПУСКИ ГАЗЕТИ "ВАЛЕОЛОГІЯ"


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeo@i.com.ua

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA