«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
WWW.VALEOLOG.COM
valeolog@i.kiev.ua

Вчені створили прилад, за допомогою якого можна вивчити
оточуючий світ до найдрібніших подробиць

Ви чули, як співають бактерії? Співають, та ще й як! Виявляється, і залізо, і золото, і полімери, і графіт...
Втім арії у виконанні молекул і атомів так просто послухати не вдасться. Вони існують лише у віртуальній реальності, а «виказує» їх новий унікальний прилад, створений фізиками МДУ. За його допомогою за один вимір можна з безпрецедентною точністю визначити розмір і масу об’єктів нано- і мікросвіту. Дослідники вважають: стикнувшись лицем до лиця з атомами і бактеріями, вперше почувши їх «голос», ми одержимо ту саму мікроточку, за допомогою якої зможемо перевернути наші уявлення про світ...
На перший погляд прилад, який існує поки що в єдиному екземплярі, влаштований просто. Його основа (кантілевер) зроблена з кремнію і являє собою мікроскопічну «балочку» завдовжки в четверть міліметра.
За допомогою приладу дослідники одержали можливість зазирнути всередину хімічних і біологічних процесів. Треба, наприклад, дізнатися, як зв’язується білок – антиген з антитілом? Лазер зафіксував подробиці цього процесу в реальному часі, а спеціальна математична програма видасть результат у вигляді тривимірної картинки, створивши «портрети» крихітних частинок. Якщо треба, цю картинку переводять в звуковий сигнал – за його допомогою можна відзначити певні фази процесу.
На початку роботи вчені не підозрювали, що прилад підхоплять «на ура» мікробіологи.
Дослідники замислили ближче придивитися до вірусу тютюнової мозаїки, паразитуючому на рослинах родини пасльонових – картоплі, тютюні, помідорах. І внаслідок допомоги вірусологам виявити важливі деталі «розмноження» вірусу.
Давно було відомо, що він робить це, скинувши з себе білкову оболонку і «впроваджуючись» в живу клітину рослини, на якій паразитує. Важливо було зрозуміти, який саме механізм примушує його «розкритися». Під мікроскопом вдалося побачити роботу особливого білка TGBp1, який прикріпившись до вірусу, «розстібає» його оболонку, як одежу, і вона потім просто звалюється з нього. Так фізики підтвердили гіпотезу, раніше висловлену молекулярними біологами...
Які надії покладають на новий апарат його розробники? На їх думку, біосенсорний мікроскоп може дати початок цілому поколінню сучасних приладів.

* * * * * * * * * *
Інші новини дивіться на порталі ВАЛЕОЛОГ


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeo@i.com.ua

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA