«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ 2007
WWW.VALEOLOG.COM
valeolog@i.kiev.ua

Математична модель спалаху майбутніх епідемій
примушує міняти стратегію боротьби з ними

В Інституті математичного моделювання (ІММ) РАН вчені досліджують різні сценарії можливих спалахів майбутніх епідемій і намагаються розробити їх математичні моделі, щоб спланувати стратегії боротьби.
Ось, наприклад, можливий сценарій спалаху епідемії:
«Людина сходить з трапу літака. Виймає з кишені носовичок і чхає. Пасажири, які летіли з нею одним рейсом, роз’їжджаються з аеропорту в різні сторони. Хтось біжить в метро, хтось поспішає у офіс. Наступного дня юнак поцілує свою наречену, бабуся вручить подарунок онуку, шкільна вчителька увійде в клас. Вони поки ще не знають, що вже стали гілками розложистого дерева, по яких в мегаполіс проник небезпечний штам вірусу. Але через кілька днів про це заговорять по всіх каналах новин...».
З чого почалася розробка моделі і як збиралася необхідна інформація
Для початку вчені розділили всіх городян на численні групи і підгрупи: наприклад, жінки і чоловіки, одружені і холості, дітсадовці і школярі, пенсіонери, офісні працівники, безробітні, домогосподарки...
Для кожної групи склали власний розклад днів тижня. В кожному пункті цього розкладу математична модель перевіряла індивідуумів – чи мають вони можливість підхопити інфекцію або передати її оточуючим. Закладалися і характеристики інфекції: тривалість прихованого періоду, час хвороби, ймовірність зараження при контакті і багато іншого. Так можна було одержати щоденну картину розвитку епідемії грипу з моменту проникнення нового вірусу в популяцію.
Однак коли вчені вирішили закласти в модель дані про населення якого-небудь конкретного міста, щоб перевірити, як вона працює, виявилося, що багато необхідних цифр, які стосуються демографії і соціальної структури, добути дуже важко. У відкритому доступі їх просто немає.
Вчені знайшли вихід з положення
«Довелося збирати матеріал під час відрядження в Німеччину, – розповідає старший науковий співробітник ІММ Валерій Пермінов. – Там мені пощастило дістати необхідні дані про населення Дрездена. – Так вийшло, що проблемним «полігоном» для нашої моделі стало це місто».
Перші ж результати, одержані математиками, примусили епідеміологів серйозно замислитися. Наприклад, на піку масових захворювань в багатьох країнах світу для школярів звичайно оголошують невеликі позапланові канікули: вважається, що цей захід дозволяє зменшити масштаб епідемії.
«Наша модель показала, що це неправильний підхід: після повернення дітей в школи епідемія розгоряється з новою силою, – говорить науковий співробітник ІММ Марина Корніліна. – Проте, трохи відсунувши пік епідемії за допомогою канікул, можна, наприклад, розподілити навантаження на поліклініки»...
А от якщо спланувати канікули школярів на той час, коли хвиля епідемії тільки починає прибувати, можна справді зменшити її – приблизно на 10%...

Повністю статтю читайте в січневому випуску газети «Валеологія»
Інші новини дивіться на порталі ВАЛЕОЛОГ


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeo@i.com.ua

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA