«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ 2007
WWW.VALEOLOG.COM
valeolog@i.kiev.ua

Міжнародний форум «Індустрія дитячого й шкільного харчування»

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, саме харчування на 50-70% визначає здоров’я людини. Проста думка, що стежити за харчуванням треба з малих років, підтверджена статистикою.
Наприклад, в Росії за останню п’ятирічку загальна захворюваність дітей до 14 років зросла на 16%, а підлітків – на 18%. Більш того, молоде покоління стрімко втрачає вагу – якщо 10 років тому нараховувалося лише 3% дітей із зниженими антропометричними характеристиками, то сьогодні ця цифра вже перевалила за десять. І винні в цьому не батьки, які на покарання залишають своє чадо без вечері. На думку спеціалістів, причина прихована в неправильній організації харчування в школах. Розумові й психічні навантаження в період навчання дуже великі, але поповнити витрати за допомогою харчування в їдальні школярі не можуть або просто не хочуть – несмачно.
Аналіз організації харчування в школах за два останні роки показав, що справа в цьому плані стоїть гірш нікуди. Всього одержують харчування 63% школярів 1-4 класів, і 52,7% – з п’ятих по старші класи. При цьому лише кожен четвертий учень їсть гарячу їжу. Кожний п’ятий дитячий заклад не має їдалень і буфетів...
Як зробити харчування школярів, по-перше, калорійним і збалансованим, а, по-друге, смачним, був присвячений Міжнародний форум «Індустрія дитячого й шкільного харчування», який відбувся в Москві.
Кілька десятків його учасників представили зразки можливого шкільного меню.
Для того, щоб потрапити в число щасливців, які можуть постачати гаряче харчування в навчальні заклади, треба пройти серйозний тендер, – розповідає заступник директора одного з комбінатів шкільного харчування І. Тетеркіна. – Для участі в конкурсному відборі необхідно представити приблизне місячне меню – це мінімум 20 варіантів сніданків і 40 варіантів обідів. Розробляється таке меню спеціалістами науково-дослідного інституту харчування РАМН.
В НДІ харчування РАМН підрахували добовий раціон для дітей (див. наступні випуски газ. «Валеологія» №№ 13, 14 ’2007).
При цьому недостатньо просто стежити за тим, щоб ідеальний баланс не був порушений – до продуктів шкільного харчування пред’являються жорсткі вимоги. Для початку доведеться забути про генномодифіковані речовини. Більш того, продуктовий контроль проходить високоякісна сировина із зниженим вмістом солі і жиру, обмеженим вмістом харчових добавок, відсутністю жагучих спецій.
На форумі відзначалось, що найпоширеніший вид харчування для дитячих закладів сьогодні – це шведський стіл, але він має обмеження – діти не можуть набирати в тарілку стільки їжі, скільки заманеться. Їм пропонується певний набір страв (кілька салатів, каша або мюслі, глазурований сирок або йогурт, піца або печеня), з яких вони вибирають собі сніданок або обід.
Другий вид харчування – «накриття столу». Школярам заздалегідь накривають столи, які пропонуються в сьогоднішньому меню...
Один з найбільш молодих видів організації шкільного харчування, який одержав поширення лише в минулому році, – це харчування по соціальній картці. Учням видається пластикова картка. На неї переказуються бюджетні гроші, виділені на їжу...
Також на картку можна занести інформацію про продукти, які небажані для дитини з медичних міркувань. Плюс цієї системи очевидний – «електронні» грошів не можна витратити на жуйку і солодощі у вуличних кіосках, їх можна використати тільки строго зо призначенням – на повноцінне харчування...

Статтю повністю дивіться у наступних номерах газети «Валеологія» №№ 13-16 ’2007
Дивіться також розділ «Питание и здоровье»
Інші новини дивіться на порталі ВАЛЕОЛОГ


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeo@i.com.ua

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA