ЧОМУ НАМ ДОЗВОЛЕНО ЖИТИ ПІСЛЯ РЕПРОДУКТИВНОГО ПЕРІОДУ
return_links(15); ?>
return_links(); ?>

За останні роки наука просунулася в дослідженні механізмів, які викликають інфаркти, інсульти і катаракту. Навіщо еволюції старіння? Як воно працює на біохімічному рівні? Якими речовинами уповільнюють його у тварин?

Науковий керівник проекту SkQ Максим Скулачов відповідає на питання кор. «Неделя»:

– Навіщо еволюції старіння?

– У тихоокеанських лососів, бамбука, восьминога після розмноження запускається програма біохімічного самогубства. А ось ссавці старіють перед смертю. З точки зору еволюції це правильно.

У мого батька Володимира Скулачова є теорема про двох зайців – розумного і дурного. Перебільшуючи, припустимо, що головним фактом зовнішнього середовища буде лисиця.

Поки обидва зайці молоді і сильні, вони втікають однаково результативно, і розум неважливий. Але потім ми робимо їм м’язи тонкішими, сердечко побільше, щоб гірше працювало, послаблюємо імунітет. Тепер від лисиці можна втекти, тільки якщо рано її помітити і зрозуміти, хто це. Це зробить розумний. А дурний не зорієнтується, і його з’їдять. Результат – порозумнішання популяції в одне покоління.
Це природний відбір. Старіння – еволюційна програма, і основа її – радикали супероксиду кисню. Вони відіграють ключову роль в розвитку деяких видів раку, хвороби очей і серця...

– Як вони працюють?

– Кисень може існувати в двох вимірах: молекули О2, якими ми дихаємо і спалюємо поживні речовини. І отруйна форма, коли молекула хапає електрони і перетворюється у вільний радикал – супероксид.

Ця страшна річ, реагує з усіма навкруги. Ліпіди перетворює у такі самі радикали, білки і ДНК пошкоджує – перестають працювати системи організму і страждає спадковість.

– Чому ж нам дозволено жити після репродуктивного періоду?

– З точки зору еволюції це безглуздо. У тебе можуть бути величезні роги і шикарний хвіст, але, якщо ти не розмножуєшся, ти втрачений, геном зник. А людина винайшла спосіб передавати інформацію не генетично, а усно. По еволюції видно, як природа намагається це зробити: і так пристосує мавпу, і сяк, робила її і сильнішою, і спритнішою, а зрештою все вийшло тільки тоді, коли все вкачали в мозок і мову.

Без ДНК: береш і поясняєш. Так появився інститут бабусь і дідусів. Вони могли розповісти молодняку: на ту гору не ходи, там леви. Сильна еволюційна перевага: не підете – не з’їдять...


Статтю повністю дивіться в газеті

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA