return_links(15); ?>
return_links(); ?>

ЗДОРОВ'Я І ФІЗИЧНЕ НАВАНТАЖЕННЯ
Інтерв’ю з головним редактором «Валеології» С. Довгаль,
веде заслужений журналіст України М. Гончарова

КОР. – А що з приводу необхідності фізичного навантаження вважають сучасні вчені?

С. Д. – Вони вважать, що за результатами найновіших досліджень, наші гени не статичні. Геном людини – відкрита система, яка дуже чутливо реагує на все – нездоровий спосіб життя, недостатню фізичну активність, хиби раціону, стресові ситуації, неблагополуччя в довкіллі.

Поки ми з вами упродовж якогось терміну розмовляли про небезпеку гіподинамії, будь-який з 20 тисяч ваших генів, упакований в одній з 46 хромосом будь-якої соматичної клітини вашого організму, перебував в різних станах в залежності від того, як тривала наша бесіда.

Дуже доречний тут вислів мислителя, що «в одну й ту саму річку не можна зайти двічі». Ваш генетичний статус зовсім не такий, яким був на початку нашої бесіди.

КОР. – Що змінюється інформація, яка записана у вигляді послідовності ДНК?

С. Д. – Ні, вона не змінюється, вчені вважають, що змінюється стан генів – вони то активуються, то інгібіруються, причому до повного виключення.

КОР. – А скільки ж генів активізується в організмі людини під впливом фізичного навантаження? І чи це впливає на процеси, які відбуваються в організмі?

С. Д. – Вчені з Швеції виявили, що регулярні заняття упродовж шести тижнів на самому звичайному велотренажері у здорових чоловіків активує майже 500 різних генів. І, що дуже важливо, в основному стимулюються гени позаклітинного матрикса м’язових клітин і білки, які зв’язують кальцій. Фізичне навантаження впливає також і на діяльність важливих генів, які залучені в розвиток діабету і серцево-судинних захворювань...

КОР. – А які ще хвороби можуть викликати дисбаланс генів в результаті гіподинамії?

С. Д. – Діабет, ожиріння, хвороби серця й крові, розлад травлення, навіть пам’яті і емоцій.

КОР. – Як на Вашу думку, які дослідження найбільш перспективні в даному напрямку?

С. Д. – Всі сучасні дослідження починалися з вивчення важливого мітохондріального протеїну цитохрома-С, переносника електронів в універсальному ланцюжку утилізації і накопичення енергії в клітинах організму.

Йдеться про найтаємничіші об’єкти, наші маленькі клітинні енергетичні станції – мітохондрії, які готують багато сюрпризів для вчених ХХІ століття.

Наукові центри – Київський інститут геронтології (директор В. Безруков), НДІ фізико-хімічної біології МДУ ім. Бєлозерського (директор В. Скулачов), С.-Петербурзький інститут біорегуляції і геронтології СЗО РАМН (директор В. Хавінсон) досліджують проблеми, пов’язані із старінням, довголіттям, і тому в центрі їх уваги, серед інших важливих досліджуваних персон, безумовно, – їх величність «мітохондрія».

Газета «Валеологія» майже щомісячно розповідає про ці дослідження, враховуючи їх важливість і пріоритетність серед інших...


Статтю повністю дивіться в газеті

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA