ЛІЛЕЯ – ЕМБЛЕМА ЦНОТЛИВОСТІ,
КВІТКА АРХАНГЕЛА ГАВРИЇЛА
І ДИНАСТІЇ БУРБОНІВ
Н. В. Золотницький

Біла лілея – символ невинності і чистоти – має в міфології свою цікаву легенду. Греки приписували їй божественне походження. За їх словами, вона виросла з молока Юнони – матері богів.

Розповідають, що фіванська цариця, красуня Алкмена, боячись помсти ревнивої Юнони, сховала Геркулеса, народженого нею від Юпітера, в густих заростях. Мінерва, знаючи божественне походження малюка, навмисне повела Юнону до цього місця і показала їй покинуту своєю матір’ю дитину.

Здоровий чудовий хлопчик дуже сподобався Юноні і, як захисниця і покровителька всіх новонароджених, вона погодилася дати трохи поссати свого молока немовляті, яке потерпало від спраги.

Але хлопчик інстинктивно відчувши в ній свого ворога, трохи сильно вкусив її, що вона скрикнула від болю і грубо відштовхнула його. Молоко бризнуло і, розлившись по небу, утворило Молочний (Чумацький) шлях, а кілька крапель його, впавши на Землю, перетворилося у лілеї. З цієї причини квіти ці у греків носили також назву троянд Юнони.

Інший варіант цієї легенди говорить, нібито Юпітер, бажаючи зробити Геркулеса безсмертним, наказав Сну приготувати для Юнони снодійний напій, і, коли, напившись його, богиня міцно заснула, послав прудкого Меркурія підкласти їй під груди маленького свого улюбленця.
Здоровий зголоднілий хлопчик почав жадібно ссати, із кількох пролитих ним крапель молока виросли ті чудові білі квіти, які одержали назву лілей.

Але набагато раніше лілея була відома стародавнім персам, столиця яких навіть називалася Суза, тобто місто лілей, і в гербі її як символ непорочної чарівності красувалися кілька цих квіток.

Також і у стародавніх іудеїв квітка ця користувалася великою любов’ю і славою непорочності. За єврейськими переказами вона росла в раю саме в момент спокушення Єви дияволом і могла осквернитися ним, але залишилася чистою, як була, і нічия брудна рука не насмілилася торкнутися її...


Статтю повністю дивіться в газеті

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA